Kesici takım ve iş parçasına uygulanan kriyojenik işlemin kesme sıcaklığı, yüzey pürüzlülüğü ve takım ömrüne etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the cryogenic process applied to cutting tool and workpiece on cutting temperature, surface roughness and tool life
- Tez No: 697719
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kriyojenik işlem hem çevre dostu hem insan sağlığı açısından en zararsız mekanik iyileştirme işlemi olması sebebiyle kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada silindirik iş parçası ve cnc torna kesici takım malzemesine uygulanan derin kriyojenik işlemin yüzey pürüzlülüğü, takım ömrü ve kesme sıcaklığı parametrelerine etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda iş parçası malzemesi olarak Sleipner soğuk iş takım çeliği, kesici takım olarak ise PVD kaplı karbür takımlar kullanılmıştır. Hem iş parçasına hem de kesici takım malzemesine -196 °C'de derin kriyojenik işlem uygulanmıştır. Kriyojenik işlem uygulanmış iş parçası ve kesici takımlara 200 °C'de 2 saat boyunca temperleme işlemi uygulanmıştır. Üç farklı kesme hızı (40, 60, 80 m/dak) ve üç farklı ilerleme hızı (0,04, 0,06, 0,08 mm/dev) ve sabit kesme derinliği (1 mm) alınmıştır. İki farklı malzeme ve iki farklı kesici takım için toplamda 36 adet kesme deneyi gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarına baktığımızda kriyojenik işlem uygulanmış kesici takımların yüzey pürüzlülüğünde kriyojenik işlem uygulanmamış kesici takımlara kıyasla %20,7 daha iyi sonuçlar görülür iken, sıcaklık değerleri %1,13 daha düşük değerler göstermektedir. Bunun yanında kesici takımlara kriyojenik işlem uygulanmasının takım ömrünü %33 oranında arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the cryogenic process is the most harmless mechanical healing process in terms of both environmentally friendly and human health, its usage is increasing day by day. In this study, the effect of deep cryogenic treatment applied to cylindrical workpiece and CNC turning cutting tool material on surface roughness, tool life and cutting temperature parameters was investigated. In this context, Sleipner cold work tool steel was used as the workpiece material and PVD coated carbide tools were used as the cutting tool. Both the workpiece and the cutting tool material were deep cryogenically treated at -196 °C. Cryogenically treated workpieces and cutting tools were tempered at 200 °C for 2 hours. Three different cutting speeds (40, 60, 80 m/min) and three different feed rates (0.04, 0.06, 0.08 mm/rev) and a fixed depth of cut (1 mm) were taken. A total of 36 cutting tests were carried out for two different materials and two different cutting tools. When we look at the experiment results, 20.7%better results are seen in the surface roughness of the cutting tools with cryogenic treatment compared to the cutting tools without cryogenic treatment, while the temperature values show 1.13%lower values. In addition, it was concluded that the application of cryogenic treatment to the cutting tools increased the tool life by 33%.