AB'de yenilenebilir enerji ikili elektrik tedarik sözleşmeleri (PPA'lar) (Bağlantı ve sistem kullanım anlaşmaları) ve AB'ye uyum sürecinde Türkiye'deki ilgili mevzuatlara entegrasyonu
Renewable energy resources bilateral power purchase agreements (PPAs)(connection and system usage agreements) in EU and integration of these agreements to related Turkish regulations, in process of EU adaptation
  1. Tez No: 697723
  2. Yazar: NARİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, öncelikle bir kamu hizmeti olarak elektriğin, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki üreticiden tüketiciye sunulmasında oluşan hukuki durumun nitelendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca elektrik piyasası faaliyetleri ve bu piyasaya hâkim olan kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde AB'de elektrik enerjisindeki birincil ve ikincil mevzuattaki düzenlemeler, AB'nin 2020, 2030, 2050 stratejileri, PPA'lar (İkili Elektrik Tedarik Sözleşmeleri), PPA faydaları, PPA modelleri, GO's (guarantees of origin) irdelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Türk mevzuatındaki elektrik enerjisinin öncelikle tarihi gelişimi anlatılmış, daha sonra ülkemizde elektrik ile ilgili mevzuattaki güncel düzenlemelerden bahsedilmiş, YEKDEM, YEK-G Sertifikalandırması açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak da enerji sektöründeki bağımsız idari otoriteler üzerinde durulmuştur. Yeni bir olgu olan PPA ile ilgili olarak literatürde özellikle AB'de ve Türkiye'de elektrik sektörü açısından İkili Elektrik Tedarik Sözleşmelerinin (PPA) incelendiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu alanda ulusal ve uluslararası literatüre katkı yapılması amacıyla ve hem ülkemiz hem de elektrik sektörü için oldukça yeni olan bu konuda elektrik sektörü bir bütün olarak verilerek, ilgilisi için önemli bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmamın, özellikle Avrupa Birliği ve Türkiye'de son dönemde artan Yenilenibilir Enerji İkili Elektrik Sözleşmeleri üzerinde çalışan herkese faydalı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, as a public service, the legal characterization of electricity, which is formed in the provision of electricity from producers to consumers in the European Union and Turkey, has been made. In addition, the electricity market activities and the concepts that dominate this market have been tried to be explained. In the second part, the regulations in the primary and secondary legislation in electrical energy in the EU, the EU's 2020, 2030, 2050 strategies, PPAs (Bilateral Electricity Supply Contracts), PPA benefits, PPA models, GO's (guarantees of origin) are discussed. In the third part of our study, firstly, the historical development of electrical energy in Turkish legislation is explained, then current regulations in electricity legislation in our country are mentioned, and YEKDEM, YEK-G Certification is tried to be explained. Finally, the focus is on independent administrative authorities in the energy sector. Regarding PPA, which is a new phenomenon, no study has been found in the literature that examines Bilateral Electricity Supply Agreements (PPA) in terms of the electricity sector, especially in the EU and Turkey. In order to contribute to the national and international literature in this field, and in this subject, which is quite new for both our country and the electricity sector, the electricity sector has been given as a whole and an important resource has been tried to be created for the concerned. I hope that my work will be beneficial to everyone working on the Renewable Energy Bilateral Electricity Contracts, which have been increasing recently, especially in the European Union and Turkey.