Tekstil üretiminde dikimhane atölyesinde hata analizi uygulaması
A defect analysis study in a tailoring workshop for textile industry
  1. Tez No: 697728
  2. Yazar: RABİA MELİKE DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DÜZDAR ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, dikim bölümündeki kontrol dışı durumları tespit ederek, kontrolsüzlüğe sebep olan faktörleri belirlemek ve hatalara sebep olan faktörleri iyileştirmek için çözüm önerilerinde bulunmaktır. Bu çalışma, kot pantolon üretimi yapan tekstil fabrikasına ait aylık dikim istatistikleri ile dikim sonucu ortaya çıkan hataların, istatistiksel kalite kontrol yöntemleri kullanılarak tespit edilmesini ve hataya sebep olan faktörlerin analizini içermektedir. Fabrikada bulunan dikimhane bölümüne ait aylık dikilen pantolon sayısı ile kalite kontrol bölümünden alınan aylık hata verileri kullanılarak 'Hata Kontrol Çizelgesi' oluşturulmuştur. Hataları analiz etmek için tanımlı 36 adet hata türü ile hata kontrol çizelgesinden elde edilen oranlara göre Pareto analizi yapılmıştır. Hataların %80'lik kısmının tüm nedenlerin %20'lik kısmından kaynaklandığı sonucuna varılmış ve en fazla hataya sebep olan 8 işlem ele alınmıştır. Bu sonuca göre birim başına düşen kusur sayısını bulmak ve üretimin kontrol altında olup olmadığını belirlemek için İstatistiksel Kalite Kontrol Tekniklerinden C kontrol grafiği kullanılmıştır. Üretimin kontrol dışı olduğu noktalardaki sebepler araştırılmış, uzman görüşleriyle neden-sonuç grafiği oluşturulmuştur. Neden – sonuç grafiğindeki hatalara çözüm bulabilmek için Bayes ağı yöntemi kullanılmıştır. Uzmanların değerlendirmeleri sonucu hataların, en fazla çalışan dikkatsizliği kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır. En gerekli çözüm yöntemini belirlemek için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Çözüm yöntemi olarak çalışanların eğitimi ve denetiminin düzenli hale getirilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the uncontrolled situations in the tailoring section, to determine the factors that cause uncontrolled and to suggest solutions to improve the factors that cause defects. This study includes the monthly tailoring statistics of the textile factory producing jeans and the determination of the faults resulting from the tailoring by using statistical quality control methods and the analysis of the factors causing the defect. An 'Defect Control Chart' was created by using the monthly number of trousers sewn per month in the tailoring department of the factory and the monthly defect data obtained from the quality control department. In order to analyze the defects, Pareto Analysis was performed according to the ratios obtained from the defect control chart with 36 defined defect types. It was concluded that 80% of the defects were caused by 20% of all causes, and 8 operations that caused the most defects were discussed. According to this result, C control chart from Statistical Quality Control Techniques was used to find the number of defects per unit and to determine whether the production is under control. The reasons at the points where the production is out of control were investigated and a cause-effect graph was created with expert opinions. Bayesian Network Method was used to find solutions to the defects in the cause-effect graph. As a result of the evaluations of the experts, it was concluded that the most defects caused by employee carelessness Sensitivity analyzes were performed to determine the most necessary solution method. As a solution method, it has been suggested that the training and supervision of employees should be made regular.