Ataerkil yargılamalar: Salem cadı mahkemeleri
Patriarchal trials: Salem witch trials
- Tez No: 697732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUVA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada cadının cinsiyetini kadın olarak kuran ataerkil iktidarların cinsiyetçi ve kadın düşmanı görüşlerinin genelde cadı yargılamalarına ve özelde ise Salem cadı mahkemelerine nasıl yansıdığı incelenecektir. Antik Yunan'dan Roma'ya, Erken Hıristiyanlık Dönemi'ne, Ortaçağ'a ve Erken Modern Dönem'e kadar cadı figürünün nasıl değişip dönüştüğü ve bu dönüşümler içerisinde kadınların konumunun nasıl etkilendiği tezin temellendirilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle Hıristiyanlık cadılığın algılanmasında bir kırılma noktası oluşturmuştur. Hıristiyanlık ile birlikte cadılığın günahla ve şeytani olanla anılmaya başlanması ve Adem ile Havva hikayesinin kadının günahkar ve kandırılmaya açık zayıf cins olduğu şeklinde yorumlanması ataerkil iktidarların kadınları şeytanın etkisine daha açık, dolayısıyla da cadı olmaya daha yatkın kişiler olarak kurgulamasına yol açmıştır. Hem Avrupa'da hem de Salem'de gerçekleşen cadı avlarında suçlanan, suçlu bulunan ve öldürülen kişilerin çoğunluğunun kadın olmasının en önemli sebebi budur. Bir diğer önemli kırılma noktası ise cadılığın suç sayılarak cadının hukukun nesnesi haline gelmesidir. Bu noktada, ataerkil iktidarların, dinin etkisiyle artan kadın düşmanı fikirlerinin cadı yargılamalarına yansıması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, kendine has bazı özelikleri ile Avrupa'da gerçekleşen cadı avı ve yargılamalarından ayrılan Salem cadı avı ve yargılamaları incelenecektir. Bu çalışmanın amacı, Salem'de cadılıkla suçlanan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kişilerin sorgulanma ve yargılanma süreçlerini ataerkil iktidarların kadın düşmanı söylemleri doğrultusunda feminist bir bakış açısıyla analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be examined that how the sexist and misogynistic views of the patriarchal powers who determine the witch's gender as woman are reflected in the witch trials in general and the Salem witch trials in particular. The questions of how the witch figure is changed and transformed from Ancient Greece to Rome, to the Early Christianity, to the Middle Ages and to the Early Modern Period and of how the status of women was affected during these transformations are very important for this thesis to be grounded. Especially Christianity was a breaking point that changed the thought of witchcraft. With Christianity, witchcraft began to be associated with sin and the devil, and the story of Adam and Eve began to be used for identifying women as sinful, weak, and thus prone to be deceived easily. These changes led patriarchal powers to define women as more open to the influence of the devil and therefore more prone to become witches. This is the most important reason why most people who accused, convicted, and killed in witch hunts in both Europe and Salem, were women. Another important breaking point is that the witch becomes the object of law when witchcraft is considered as a crime. At this point, it is inevitable that the misogynistic ideas of patriarchal powers, which have increased with the influence of religion, will be reflected in the witch trials. In this study, the Salem witch hunt and witch trials, which differ from the witch hunts and witch trials in Europe with some unique features, will be examined. The aim of this study is to analyze the interrogation and trial processes of people (mostly women) who were accused of witchcraft in Salem, in line with the misogynistic discourses of patriarchal powers from a feminist perspective.