Evaluation of English preparatory school curriculum at Başkent University using Alkin's Ucla evaluation model
Başkent üniversitesi İngilizce hazırlık programının Alkın'in Ucla değerlendirme modeli ile değerlendirilmesi
- Tez No: 697733
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, Başkent Üniversitesi'nde uygulanmakta olan İngilizce Hazırlık Programını öğrenciler ve öğretim görevlilerinin bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hazırlık programı öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin; programın hedefleri, içeriği, öğretim yöntemleri, kullanılan gereçler ve ölçme yöntemlerinin uygunluğuna dair algıları araştırılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin eğitim dili İngilizce olan bölümlerde yaşadığı problemler ve dil ihtiyaçları Başkent Üniversitesi'nde görevli öğretim üyelerinin bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışma, Alkin'in UCLA değerlendirme modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmada, hem nicel hem nitel veriler kullanılmıştır. Nicel veriler tüm Program 2 (orta seviye öncesi ve orta seviye) öğrencilerine, 170 katılımcıya uygulanan anketler ile toplanmıştır. Nitel veriler ise, Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Okulunda görev yapan on öğretim görevlisi ve farklı bölümlerde görev yapan on öğretim üyesi ile birebir yapılan görüşmeler yolu ile elde edilmiştir. Nicel veriler için betimsel istatistik yöntemleri kullanılırken, nitel veriler için betimsel içerik çözümlemesi kullanılmıştır.Sonuçlar, Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu programının öğrencilerin Genel İngilizcesini geliştirmek için planlandığını ancak İngilizce bölüm derslerini takip etmeyi kolaylaştırmadığını göstermiştir. Çalışmada, programın güçlü yönlerinin öğretim görevlileri ve materyaller olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çalışmada elde edilen sonuçlar içerik, beceri kitabı ve değerlendirme prosedürlerinde iyileştirmeler yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research study aims to evaluate English Preparatory School curriculum at Başkent University from the perspectives of students and English language instructors. The appropriateness of the Preparatory School curriculum regarding objectives, content, teaching methods, materials and assessment procedures were examined based on the perceptions of students and English language instructors. In addition, challenges and language needs of students in English medium instruction were investigated based on the perceptions of faculty members working at various departments of Başkent University. The evaluation study was conducted using Alkin's UCLA evaluation model.In the study, both quantitative and qualitative data were gathered. The quantitative data were collected through the questionnaire which was administered to all (n=170) Program 2 (pre-intermediate+ intermediate) level Preparatory School students. The qualitative data were gathered through individual interviews conducted with ten English instructors working at Başkent University English Preparatory School and ten faculty members teaching in English medium instruction at Başkent University. While descriptive statistical analysis was used to analyze the quantitative data obtained from student questionnaire, the qualitative data were gathered through individual interviews were analyzed via descriptive content analysis. The results of the study showed that Başkent University English Preparatory School was planned to improve the students' General English but it did not ease to follow departmental courses in English Medium Instruction. While it was discovered that the instructors and materials were the main strengths of the curriculum, the findings showed the necessity of making improvements in the content, the skillsbook and assessment procedures.