Orta mesafe koşucularında tekrarlı koşuların kas hasarına etkisi
The effect of repetitive running on middle distance athletes' muscle damage
  1. Tez No: 697740
  2. Yazar: MELTEM DEVRİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı orta mesafe koşucularında tekrarlı koşuların kas hasarına etkisini incelemektir. Çalışmaya, Karaman ilinde düzenli antrenman yapan 24 kadın orta mesafe koşucusu katılmıştır. Katılımcılar rast gele yöntem kullanılarak deney (n=12) ve kontrol (n=12) grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubunun sırasıyla yaş, boy ve kilo ortalamaları (20.90±1.05 / 160.67±3.20 / 57.20±3.07), kontrol grubun sırasıyla yaş, boy ve kilo ortalamaları (21.13±.64 / 164.88±4.52 / 58.13±3.48) olarak belirlenmiştir. Sporcuların kas hasarını belirlemek için iki gruplu ön test-son test yarı deneysel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmada 8 haftalık tekrarlı koşu antrenmanının öncesi ve sonrası katılımcıların CK, LK, üre, ürik asit, kreatinin, HDL, LDL, trigliserit, toplam kolesterol, glukoz, ALT ve AST değerleri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre laktat, ürik asit ve kreatinin son test değerleri ile ön test değerleri her iki grupta da anlamlı düzeyde yükselmiştir. CK, üre, ALT, AST, glukoz, HDL, LDL, trigliserit ve kolesterol değerlerinde son test ve ön test değerlerinde her iki grupta da herhangi bir farklılık oluşmamıştır.Uygulanan tekrarlı koşu antrenmanları katılımcıların laktat değerlerinde pozitif yönde artış sağlarken; kreatinin ve ürik asit değerlerinde pozitif yönde bir azalmaya neden olmuştur. Sonuç olarak uygulanan 8 haftalık tekrarlı koşu antrenmanının orta mesafe koşucularının laktat, kreatinin ve üre değerlerini istendik yönde etkilemiştir. Uygulanan antrenmanın kas hasarını belirlemede kullanılan diğer değişkenler üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of repetitive running on middle distance athletes' muscle damage. There were 24 female middle distance athletes who have attended training regularly in Karaman voluntarily participated in this study. Participants were randomly divided two groups which were experimental (n=12) and control (n=12) groups. Experimental group participants' average age, height and weight were 20.90±1.05 / 160.67±3.20 / 57.20±3.07, respectively. Control group participants' average age, height and weight were 21.13±.64 / 164.88±4.52 / 58.13±3.48, respectively. Two groups pre and post test quasi- experimental design was used for determining athletes' muscle damage. Participants' CK, LDH, urea, uric acid, creatinine, HDL, LDL, triglyceride, total cholesterol, glucose, ALT and AST values were collected before and after 8 weeks repetitive running training. Data were analyzed with SPSS 24.0 package programme. Results indicated that LDH¸ uric acid and creatinine values were significantly increased from pre to post test in both group. There were no significant differences from pre to post test in CK, urea, ALT, AST, glucose, HDL, LDL, triglyceride and total cholesterol findings for both group. While repetitive running training positively increased participants' LDH level, it positively decreased their creatinine and uric acid levels. As a conclusion, 8 weeks repetitive running training positively affected middle distance athletes' LDH, creatinine and urea levels. Applied training program did not affect other values which are used for determining muscle damage.