Mobil uygulamalarda sosyal medya pazarlamasının marka değeri üzerine etkisi: 'Funimate' mobil uygulaması instagram hesabı örneği
Impact of social media marketing for mobile applications on brand equity: Example of 'Funimate' mobile application instagram page
  1. Tez No: 697741
  2. Yazar: EKİN KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her sektörün içinde bulunduğu sosyal platformlar mobil uygulamalar için de pazarlama stratejilerinin etkili bir şekilde uygulanabileceği alanlardır. Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medyanın gücü artmakta ve markalar da bu gücü marka bilinirliğini arttırmak ve marka imajına pozitif katkı sağlamak amacıyla kullanmaktadır Sosyal medyanın bu alandaki yaygın kullanımı, bir marka olarak mobil uygulamalar açısından da büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu noktadan hareketle araştırmada bir marka olarak mobil uygulamaların sosyal medyadaki faaliyetlerinin marka değeri üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda“Funimate”isimli mobil uygulamanın sosyal medya hesabını takip eden, çeşitli ülkeden 404 kişiden anket yoluyla bilgi toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre markanın sosyal medyada paylaştığı bilgi kalitesinin marka sadakatine pozitif bir etkisinin olduğu ve markanın sosyal mecralarda hayranlarıyla ne kadar etkileşimde olursa marka çağrışımını o kadar pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social platforms, in which every sector is involved, are areas where marketing strategies can be applied effectively for mobile applications. With the developing technology, the power of social media is increasing and brands are using this power to increase brand awareness and make a positive contribution to the brand image. The widespread use of social media in this area also offers great opportunities for mobile applications as a brand. From this point of view, it is aimed to reveal the effect of mobile applications as a brand on social media activities on brand value. For the purpose of the research, 404 people from various countries who follow the social media account of the mobile application called“Funimate”were surveyed. All data collected through the questionnaire were analyzed with the SPSS 25.0 program. According to the findings, it was concluded that the quality of information shared by the brand on social media has a positive effect on brand loyalty and the more the brand interacts with its fans in social media, the more positively it affects the brand association.