التسعير في الفقه الإسلاميوسلطة ولي الأمر فيه(الدولة العباسية نموذجاً)
Narh sisteminin İslam hukuku açısından ele alınışı ve devlet başkanın bu konudaki yetkisi (Abbasîler Devleti örneği)
- Tez No: 697739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIITMAMAT KARIEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Elinizdeki“Narh Sisteminin İslam Hukuku Açısından Ele Alınışı ve Devlet Başkanının Bu Konudaki Yetkisi (Abbasiler Devleti Örneği)”başlıklı bu tezimiz, özellikle günümüz toplumunun gündemindeki aktüel bir konudur. İslam dininin birey ve toplumun maslahatını korumak için geldiği açıktır. Bu da, insanoğlunun faydalı ve zararlı olan dünya-ahiret ile ilgili muamelelerinin, kısaca hürriyet prensibi esasında gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Özellikle, kanun çerçevesinde yapılan alış-veriş akitleri bunun örneğidir. Alış-veriş akitlerindeki hürriyet prensibini, satıcının kendi menfaati için yanlış yönde kullanması, veya satıcının kendi kârı için toplum ihtiyacını gelir kaynağına çevirmesi, yine toplumun temel gıda temini konusundaki düzenin bozulması konusunda, İslam hukuku devlet başkanına toplumun ihtiyacını giderme ve bu konudaki düzeni koruma yetkisi vermiştir. Toplumun temel ihtiyacı olan alım-satım konusundaki İslam hukukunun tutumu, birey ve tüzel kişiler seviyesindeki kişiler seviyesindeki satış kurumlarının toplumun karşılayamadığı fiyatlandırma veya ihtikarlandırma politikalarını dizginleme, bu tür durumlarda alım-satım hürriyetini sınırlandırma, kendi toplumunun ihtiyaçlarını karşılama, vatandaşını herhangi bir mağduriyete uğratmama amacında, devlet başkanına tam yetki verme şeklinde olmuştur. Bu tezde, narh sistemini Abbasiler Devleti örneğinde detaylı bir şekilde ele alınmış, İslam iktisadının temellerinin oluşturulduğu devlet olması açısından, Abbasîler Devleti'nin ticarî konularını ihata eden her mesele incelenmiş, İslam ahkamının gündelik hayatla paralel kesiştiği iktisat ve ihtisap konuları ile yakınlığı araştırılmış, önemli bulgu ve sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“The Pricing in The Islamic Law and Khalifa's Authority in The Pricing of Abbasid Dinasty”is one of the more actual subject in these days. As it is known Islam is religion that protect the individual and social rights. And this will realized only with the all doings of people realeted with dunya and akhirat and on the independence prinsiple. We can talk on the legal selling and buying as a example that related with this subject. Islamic law system gived the authority to sultan (president) in the politics of pricing and community service. Especially, when the seller used the independence prinsiple at the harmful treatment to the people like; an exploiting society and breaking of community order. Therefore we can say Islam is religion that reformed the rights between sultan and tradesman. Actually, in the pricing of markets, and in the monopoliotion, and in the controlling on the tradesman, and in the community service. In this thesis we researched the Islamic pricing system on the piece of Abbasid Dinasty. Because, it was the basic bachbone of Islamic economy. So we researched all subjects in the Abbassid Dinasty that related with Islamic economy. Also, Islamic economy is the big square that aplied of Islamic prinsiples (ahkam). Therefore, we maked this research title an aim of our research and had to more meaningful findings and results.