Glaucium orandiflorum Bioss. et Huet var. orandiflorum alkaloitleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the alkaloids of Glaucium grandiflorum Bois. et Huet var. grandiflorum
- Tez No: 69777
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SARIYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
V. ÖZET-47- Bu çalışmada, G.grandiflorum Boiss. & Huet var.grandiflorum türü alkaloitleri yönünden incelenmiştir. Bitkinin Türkiye'nin Bolu-Gerede ve Sivas olmak üzere iki ayn yöresinden toplanan örnekleri çalışılmıştır. Her iki bitki örneğinin de topraküstü kısımlarından tersiyer alkaloit ekstreleri elde edilmiş, bu alkaloitler sütun kromatografîsi ve preparatif ince tabaka kromatografîsi ile birbirinden ayrılmış ve saflaştınlmışttr. Elde edilen alkaloitlerin yapılan erime derecesi, ince tabaka kromatografîsindeki Rf değerlerinin şahit maddeler ile karşılaştırılması, spektral değerler (UV, İR, ^-NMR ve EMS) ve literatür verileri ile tayin edilmiştir. Bu çalışmada, G.grandiflorum var.grandiflorum alkaloitleri yönünden ilk defa incelenmiş, her iki bölgeden toplanan örnekten de isocorydine ve protopine ana alkaloitler olarak izole edilmiştir. Bolu'dan toplanan örnekten, corydine ve bu türde ilk kez varlığı saptanan isocorytuberine elde edilmiştir. Sivas'tan toplanan örnekte ise allocryptopine, ve N-methylcanadine daha az miktarlarda saptanmış alkaloitlerdir. Sonuç olarak G.grandiflorum var.grandiflorum bitkisinin farklı yerlerden toplanmış örneklerinde majör alkaloitler aynı fakat minör alkaloitler farklıdır. Ayrıca G.grandiflorum var.grandiflorum, daha önce çalışılmış olan G.grandiflorum var. torquatum bitkisinden majör alkaloitleri açısından farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY- 48 - / The alkaloids of G.grandiflorum Boiss. et Huet var.grandiflorum have been the subject of our study. The alkaloids of the samples of G.grandiflorum Boiss. et Huet var.grandiflorum have been investigated which were collected from two different regions of Turkey, Bolu-Gerede and Sivas. Tertiary alkaloid extracts were prepared from the aerial parts of the two samples and the alkaloids were isolated and purified by column and preparative thin layer chromatografies. The structures of the alkaloids were confirmed by measuring their melting points, comparing their Rf values on thin layer chromatography with authentic samples, spectral datas (UV, IR, ^-NMR and EIMS) and literatüre findings. In this study, the alkaloids of G.grandiflorum vai.grandiflorum were investigated for the first time. Isocorydine and protopine were isolated as the major alkaloids from both of the samples. Corydine and isocorytuberine have been obtained from the sample which was collected from Bolu. Isocorytuberine has been isolated for the first time from G.grandiflorum. In the sample which was collected from Sivas, the existence of allocryptppine and N-methylcanadine have been shown in smaller amounts. Finally, the major alkaloids of the two samples are the same alkaloids but the minor ones are different for each plant. Also the major alkaloids of yar.grandiflorum are different from the major alkaloids of var.torquatum.