Hukuki çerçevede iş kazaları ve işverenin hukuki sorumluluğu
Occupational accidents and legal responsibility of the employer in the legal framework
- Tez No: 697802
- Danışmanlar: DR. DİLEK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin önemi üretim teknolojilerinin gelişmesi ile her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde 2019 yılı kayıtları göz önünde bulundurulduğunda 423.551 iş kazası meydana gelmiştir. Bu iş kazaları sonucunda 1147 kişi hayatını kaybetmiştir. İş kazaları, genellikle gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinde yaşanmaktadır. Bu kazaların büyük bir çoğunluğu önlenebilir kazalardır. İş kazalarının yüksek oranı ve önlenebilirliği iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin işyerlerinde alınması gereken önlemlerin önemini arttırmaktadır. Bu önlemlerin alınmasından sorumlu olan işverenlerdir. Bu noktada işverenin sorumluluğu ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde meydana gelen iş kazalarında işverenin hukuki sorumluluğu ve işverenin sorumluluğuna ilişkin hukuki yaptırımların neler olduğu incelenmiştir. Türk Hukuk Sisteminde, işverenin sorumluluğu kapsamında yaptırımların türleri ve verilecek cezalar irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of occupational health and safety is increasing day by day with the development of production technologies. According the records of 2019 in our country, 423,551 occupational accidents occurred. As a result of these work accidents, 1147 people die. Occupational accidents are generally experienced in workplaces where necessary precautions are not taken. The vast majority of these accidents are preventable accidents. Because of these facts, this topic has major importance around the World. The main responsibilities belong to employers and they have to take lots of precautions. In this study, legal responsibilities of the employers in occupational accidents and the examination of the legal sanctions regarding the responsibility of the employers are examined. In additionally the types of sanctions and the penalties to be imposed within the scope of the employers responsibility in the Turkish Legal System are discussed.