Filistin ve Türk hukukunda işverenin iş kazasından doğan hukuki sorumluluğunun mukayeseli olarak incelenmesi
A comparative analysis of the employer's legal liability arising from workplace accidents in Palestinian and Turkish law
  1. Tez No: 905869
  2. Yazar: ABDELRAHMAN Q. S. YAEESH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İş sağlığı ve güvenliği hakkı, temel insan hakları ve özgürlüklerinin en temeli olan yaşama hakkının çalışma yaşamındaki uzantısıdır. İşveren, işyerinde her türlü iş sağlığı ve güvenliği tedbirini alarak çalışanlarını böyle bir ortamda çalıştırmalı ve iş kazalarına engel olacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almalıdır. İş yerinde bir iş kazası olduğu zamanda meydana gelen zararları ödemelidir. Tez konumuz, hem Filistin hem de Türk iş hukuklarında işverenin işle ilgili kazalara ilişkin hukuki sorumluluğunu araştırmak ve değerlendirmektir. Çalışmamızda, yaralanan işçilerin haklarını korumak ve onlara adil ve hızlı tazminat verilmesini sağlamak için, her iki sistemde de yasal mevzuatın nasıl düzenlenebileceğine odaklanmaktadır. Güvenli ve adil çalışma ortamlarının sağlanmasına yönelik yasal çerçevelerin iyileştirilmesi ve işçilerin iş kazalarından kaynaklanan kayıp ve zararlara çözüm bulma olanaklarının geliştirilmesi ihtiyacı göz önüne alındığında, bu çalışma özellikle önem taşımaktadır. Çalışmamız, Filistin ve Türk hukuku arasındaki farklar ve benzerliklere odaklanarak, iş ile ilgili yaralanmalarda işverenin sorumluluğuna ilişkin yasal metinleri ve yargı kararlarını analiz etmeye odaklanmıştır. Bu çalışmayla, aynı zamanda işçi haklarının karşı karşıya olduğu yasal boşlukları ve zorlukları vurgulaması, mevzuatın geliştirilmesine ve iş sağlığı ve güvenliğinin önemi konusunda farkındalığın arttırılmasına katkıda bulunabilecek iyileştirmeler önerilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız, hem Filistin hem de Türkiye'deki ilgili yasa ve mevzuatlar, iş ile ilgili yaralanma konularını ele alan bazı yargı kararları, önceki çalışmalar, akademik literatür dahil olmak üzere birincil ve ikincil yasal kaynaklardan verilerin toplandığı tanımlayıcı, analitik ve karşılaştırmalı bir yaklaşıma dayanmıştır. Bu veriler, işverenin sorumluluğunun her iki hukuk sisteminde nasıl düzenlendiğini belirlemek amacıyla analiz edilmiş, ardından farklılıkların ve benzerliklerin belirlenmesi amacıyla bir karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma da, Türk iş hukukunun, Filistin iş hukukuyla karşılaştırılarak, sosyal güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği hususları incelenmeye çalışılmıştır. Filistin iş hukuku, işçi haklarını korumaya yönelik bazı mevzuatlar içerse de hukuk sisteminin uluslararası standartlarla daha uyumlu olabilmesi için, kapsamlı bir gelişmeye ihtiyacı bulunduğu görülmektedir. Yaralanan işçilerin haklarını alabilmeleri için tazminat mekanizmalarının daha etkin ve hızlı şekilde geliştirilmesi, bu kapsamda hukuksal yapının iyileştirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda, işverenin iş kazalarından kaynaklanan hukuki sorumluluğunun çerçevesi çizilerek, bu kapsamda Filistin'de hukuksal mevzuatın iyileştirilmesi ve işçi haklarının korunması için uygulama örnekleri sunulmaktadır. Çalışma, çalışma ortamlarının iyileştirilmesini ve işçi haklarının güvence altına alınmasını teşvik eden, sivil sorumluluk ve işçi hakları alanlarındaki araştırmacılar ve politikacılar için önemli bir hukuki ve akademik referans sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to occupational health and safety is an extension of the right to life, which is the most fundamental of all basic human rights and freedoms, into the realm of working life. Employers must provide a work environment that ensures the health and safety of their employees by taking all necessary occupational health and safety measures and preventing workplace accidents. In the event of a workplace accident, they are also obliged to compensate for the damages incurred. The subject of this thesis is to investigate and evaluate the employer's legal responsibility for work-related accidents in both Palestinian and Turkish labor laws. Our study focuses on how legal regulations can be arranged in both systems to protect the rights of injured workers and ensure that they receive fair and prompt compensation. Given the need to improve legal frameworks that ensure safe and fair working environments and to develop opportunities for workers to seek solutions for losses and damages arising from workplace accidents, this study is of particular importance. Our study focuses on analyzing legal texts and judicial decisions regarding the employer's responsibility for work-related injuries, highlighting the differences and similarities between Palestinian and Turkish law. Through this study, we also aim to emphasize the legal gaps and challenges faced by workers' rights and to propose improvements that may contribute to the development of legislation and raise awareness of the importance of occupational health and safety. Our study is based on a descriptive, analytical, and comparative approach that draws data from primary and secondary legal sources, including relevant laws and regulations in both Palestine and Turkey, judicial decisions addressing work-related injuries, previous studies, and academic literature. These data were analyzed to determine how employer responsibility is regulated in both legal systems, followed by a comparison to identify differences and similarities. The study also examines Turkish labor law in comparison to Palestinian labor law, focusing on social security, occupational health, and safety issues. Although Palestinian labor law includes some regulations aimed at protecting workers' rights, it appears that a comprehensive development is needed to align the legal system more closely with international standards. To ensure that injured workers can receive their rights, compensation mechanisms need to be developed more effectively and promptly, and the legal structure needs improvement in this regard. In our study, the framework of the employer's legal responsibility for workplace accidents is outlined, and examples of implementation are presented for the improvement of legal regulations in Palestine and for the protection of workers' rights. The study provides an important legal and academic reference for researchers and policymakers in the fields of civil liability and workers' rights, promoting the improvement of working conditions and the safeguarding of workers' rights.