Türk iş hukukunda geçici iş ilişkilerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in temporary employment relations in Turkish labor LAW
- Tez No: 797451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN KAYIK AYDINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern dünyada teknoloji ve ekonomideki değişimler çalışma hayatını etkilemekte ve bu çerçevede işgücü piyasasında tam zamanlı ve sürekli istihdamın yerini esnek çalışma modelleri almaktadır. Buna bağlı olarak İş Hukuku alanında yeni düzenlemeler devreye girmektedir. Geçici iş ilişkisi de bu esnek çalışma modellerinden birisi olup, 4857 sayılı İş Kanununda konu ile ilgili detaylı düzenlemeler bulunmaktadır. Geçici iş ilişkisi iş hukukunda atipik çalışma biçimlerinden olup, ilişkide iki işverenin bulunması aradaki hukuki ilişkilerin netleştirilmesini ve iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin hangi işveren tarafından alınması gerektiği hususlarının açıklığa kavuşturulmasını gerektirmektedir. Ayrıca geçici iş ilişkisi kapsamında çalışan işçinin maruz kaldığı iş kazası ve meslek hastalıklarında sorumlulukların hangi işverene ait olduğunun tespiti oldukça önemlidir. Tezde geçici iş ilişkileri kavramı incelendikten sonra geçici işçilerin iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması noktasında işverenlerin yükümlülükleri incelenmiştir. İşverenlerin, geçici işçilerin maruz kaldığı iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu doğan sorumlulukları ele alındıktan sonra iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine aykırı davranmaya bağlı olarak doğan idari sorumluluklar üzerinde durulmuştur. Son olarak geçici işçilerin iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi için yapılabileceklere ilişkin önerilerde bulunuluştur.
Özet (Çeviri)
In the modern world, changes in technology and economy affect working life and within this framework, flexible working models replace full-time and permanent employment in the labor market. Accordingly, new regulations are introduced in the field of Labor Law. Temporary employment relationship is one of these flexible working models and there are detailed regulations on the subject in the Labor Law No. 4857. Temporary employment relationship is one of the atypical forms of employment in labor law and the existence of two employers in the relationship requires clarification of the legal relations between them and clarification of which employer should take occupational health and safety obligations. In addition, it is very important to determine which employer is responsible for occupational accidents and occupational diseases suffered by the employee working within the scope of temporary employment relationship. In the thesis, after analyzing the concept of temporary labor relations, the obligations of employers in terms of ensuring the occupational health and safety of temporary workers are examined. After discussing the responsibilities of employers arising from occupational accidents and occupational diseases that temporary workers are exposed to, administrative responsibilities arising from violations of occupational health and safety obligations are emphasized. Finally, suggestions are made on what can be done to improve the occupational health and safety of temporary workers.