İş kazalarının yargıtay kararları ile hukuksal boyutta incelenmesi
Investigation of occupational accidents with the supreme court's decisions in the legal dimension
- Tez No: 588234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL GERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş kazalarını Yargıtay kararları ışığında hukuki çerçevede inceleyerek isg ile ilgili aktörler için bir rehber kaynak oluşturmak ve mevcut sistemdeki eksiklikleri tespit edip ileride yapılacak çalışmalar adına alternatif çözüm yolları sunmaktır. Öncelikle, iş sağlığı ve güvenliği kavramı genel hatları ile açıklanmış, dünyadaki ve Türkiye'deki gelişim süreci karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Modern anlamda iş güvenliği kavramının sanayi devrimi ile doğduğu, buna paralel olarak da uzun mücadeleler sonucunda işçilerin hayatını güvence altına alan yasal dayanakların adım adım oluşturulduğu görülmüştür. Sonrasında iş kazaları hukuki açıdan değerlendirilirken hangi enstrümanların, kavramların kullanıldığı tespit edilmiş ve bunlar açıklanmıştır. İş kazasının hukuk sisteminde nasıl açıklandığı, uygun illiyet bağı, taksir, kast, kusur ve sorumluluk gibi ilgili kavramlar ayrıntılı olarak araştırılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanındaki taraflar belirlenip bunların hak, yükümlülük ve sorumlukları mevzuat hükümleri çerçevesinde ve Yargıtay kararları ile örneklendirerek değerlendirilmiştir. Bu aşamada iş kazalarından işverenin sorumluluğu için Türk hukuk sisteminde ağırlıklı görüşün kusur sorumluluğunu benimsediği görülmüştür. İş kazaları hakkındaki yargı kararlarının ceza, hukuk ve rücu davaları çerçevesinde oluştuğu, ayrıca iş kazası sonrasında tarafların uzun ve zorlu bir hukuki mücadele içerisine girdikleri tespit edilmiştir. Çalışma boyunca yaklaşık bin adet Yargıtay kararı incelenmiş ve bunlardan içerik olarak birbirinden farklı olanlar kronolojik olarak açıklamalı olarak paylaşılmıştır. Çalışmanın aktüel olması amacıyla 6331 sayılı İSGK'nun yürürlüğe girdiği 2013 yılından itibaren günümüze kadar olan süreçteki Yargıtay kararları değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a guide resource for occupational health and safety agencies by examining the occupational accidents in light of Supreme Court's decisions in legal framework, and to identify deficiencies in existing system and to offer alternative solutions for future studies. First, notion of occupational health and safety is described in general terms, and development process in world and Turkey is evaluated comparatively. In modern sense, it is seen that notion of occupational safety was born with industrial revolution, and also concordantly that legal foundations which secure lives of employees after running battles were occurred step by step. In series compensated transmission lines, inadequacy of basic impedance based fault location algorithms and necessity of a new particular fault location algorithm are shown by a simulation. Particular algorithms are analyzed and summarized. Then a new performance based algorithm is developed for series compensated transmission lines in this thesis. Afterwards, it has been determined which instruments and concepts are used when evaluating occupational accidents from a legal point of view and these are explained. Related concepts such as how occupational accident is explained in legal system, appropriate causal link, negligence, wrongful intention, culpa and responsibility have been investigated in detail. Parties in field of occupational health and safety were identified and their rights, obligations and responsibilities were evaluated within framework of legislation provisions by exemplifying with the Supreme Court's decisions. At this stage, it was seen that predominant opinion in Turkish legal system adopted responsibility of defect for responsibility of employer for occupational accidents. It was determined that judicial decisions about occupational accidents occurred within framework of punishment, law and recourse cases, and that parties entered into a long and difficult legal struggle after occupational accident. During the study, approximately one thousand Supreme Court's decisions were examined and contents of which were different from each other were shared in the way of expositional and chronologically. In order to ensure current study, Supreme Court's decisions since 2013 until today, when Occupational Health and Safety Law No. 6331 entered in force, were evaluated.