Yenilenebilir enerji yatırımları ve uygulamalarının sosyal boyutu: İzmir analizi
The social aspect of renewable energy investments and practices: İzmir analysis
- Tez No: 697808
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerjiye dönük yatırımların ve uygulamaların sosyal boyutlarına dair incelemelerde bulunularak, İzmir ili özelinde değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma yenilenebilir enerji kavramını inceleyen üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, yenilenebilir enerji kavramını açıklamakta, bu kaynakların dünyadaki ve Türkiye'deki dağılımını göstermektedir. İlk bölüm sonunda ele alınan sürdürülebilir kalkınma kavramı, ikinci bölümde uluslararası kuruluşlar ve onların bu alandaki faaliyetleri açısından incelenmektedir. Böylece iki kavram arasındaki bağ somut verilerle gözlemlenebilmektedir. İkinci bölüm sonundan itibaren genel hatları verilen yenilenebilir enerji yatırımları ve uygulamaları, üçüncü bölüm itibariyle ulaşılabilen rakamlar ve yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye ve İzmir özelinde verilmiştir. Son olarak ise teorik bölümden sonra yapılan görüşme ve yönetilen sorulara verilen cevaplar incelenmiştir. Çalışma, literatür araştırması ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile hazırlanmıştır. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası İş Geliştirme Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı Yeşil Büyüme Politikaları Birimi ve son olarak İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın aracılığıyla JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) ile iletişim sağlanmıştır. Saha çalışması sürecinde COVID-19'un neden olduğu genel konjonktürün de etkisiyle kurumlara ve yetkililere ulaşmak, görüşme imkanı sağlamakta zorluklar yaşanmıştır. Söz konusu zorluklar sonucunda irtibat kurulan kurum sayısı dört ile sınırlı kalmış ve İzmir ilinde yenilenebilir enerji yatırımları ve uygulamalarının sosyal boyutuna dair temeller ve pratikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reach the evaluations specific to the province of İzmir by examining the social dimensions of investments and applications for renewable energy. The study consists of three parts examining the concept of renewable energy. The first part explains the concept of renewable energy and shows the distribution of these resources in the world and in Turkey. The concept of sustainable development, which is discussed at the end of the first part, is examined in terms of international organizations and their activities in this field in the second part. Thus, the connection between the two concepts can be observed with concrete data. Renewable energy investments and applications, the general outlines of which are given at the end of the second chapter, are given in Turkey and İzmir as a result of the figures that can be reached as of the third chapter and the studies done. Finally, the interviews made after the theoretical part and the answers given to the questions were examined. The study was prepared by literature research and semi-structured interview technique. In this process, communication with JESDER (Geothermal Power Plant Investors Association) through İzmir Metropolitan Municipality Climate Change and Clean Energy Branch Directorate, İzmir Chamber of Commerce Business Development Directorate, İzmir Development Agency Green Growth Policy Unit and finally İzmir Governorship Investment Monitoring and Coordination Department. Provided. During the fieldwork process, there were difficulties in reaching institutions and authorities and providing the opportunity to meet with the effect of the general conjuncture caused by COVID-19. As a result of these difficulties, the number of contacted institutions was limited to four, and the foundations and practices regarding the social dimension of renewable energy investments and applications in İzmir were investigated.