Anne beslenmesine eklenen probiyotiğin infantil kolik ve bağırsak mikrobiyota içeriğine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of probiotic added to maternal nutrition on infantile colic and gut microbiota content: A randomized controlled study
- Tez No: 697807
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER DOLGUN, PROF. DR. METEHAN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, infantil kolik tanısı alan bebeklere sahip annelerin diyetine eklenen probiyotiğin (Activia X2probiyotik shot) infantil kolik semptomları ve yenidoğan bağırsak mikrobiyota içeriğine etkisini değerlendirmek amacıyla tek kör randomize kontrollü bir çalışma olarak yapıldı. Rastgele 31 anne ve bebeği iki gruba rondomize edildi. Deney grubundaki annelerin beslenmesine 15 ardışık gün boyunca günde 1 kez Actilegularius (5 x 106) probiyotik suşunun yer aldığı ActiviaX2 probiyotik shot içeçeği eklenirken, kontrol grubuna kurumun rutin politikası uygulandı. Her bebekten 0. ve 15. günde olmak üzere toplam iki kez gaita numunesi toplandı ve mikrobiyota analizi yapıldı. Bebeklerin ağlama süresinin takibi araştırmacılar tarafından oluşturulan günlük form ile 15 gün boyunca toplandı. Çalışmanın protokolü ClinicalTrials.gov veritabanına NCT04374955 numarası ile kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-blind randomized controlled study to evaluate the effect of probiotic (Activia X2probiotic shot) added to the diet of mothers with infants diagnosed with infantile colic, on infantile colic symptoms and neonatal intestinal microbiota content. 31 mothers and their babies were randomly assigned to two groups. While the probiotic group received ActiviaX2 probiotic shot drink containing (5 x 106) probiotic strains of Actilegularius for 15 consecutive days, the control group received the institution's routine policy. Stool samples were collected from each infant twice on day 0 and day 15, and microbiota analysis was performed. The protocol of the study was registered in the ClinicalTrials.gov database with the number NCT04374955.