Ekolojik kent teorisi-Ankara örneği
Ecological city theory-Ankara example
  1. Tez No: 697814
  2. Yazar: SEVİL DUVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cumhuriyet'in kurulması ve Ankara'nın başkent olarak seçilmesi ile birlikte Türkiye'de kentleşme süreci bağlamında adımlar atılmıştır. 1923-1930 yılları arasında Lörcher ve Jansen kent planları ile Ankara kenti planlı bir kent haline getirilmeye çalışılmıştır. 1950'li yılların ardından köyden kente yaşanan yoğun göç kent planlarında tahmin edilen nüfus sayısının çok üzerinde bir rakama ulaşmış ve kent planları işlerliğini kaybetmiştir. Köyden kente yaşanan yoğun göç gecekondulaşma, çarpık kentleşme, trafik, alt yapı sorunları gibi soruların gündeme gelmesine neden olmuştur. Park, Burgess, McKenzie Şikago kentinde yoğunlaşan siyahi göçü incelemiştir1920'li yıllarda yaşanan siyahi göç Şikago'da fiziksel, mimari, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Şikago kentinde yaşanan bu değişimler Park, Burgess, Mckenzie tarafından incelenmiştir. Yapılan incelemeler ve tespitler sonucunda Ekolojik Kent Teorisi ortaya çıkmıştır. Akademik çalışmada ilk olarak Ekolojik Kent Teorisi ve Ankara'nın özellikle 1923'den sonraki tarihsel, mekansal ve sosyolojik değişimi incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde Şikago'da yaşanan siyahi göç ile 1950'li yıllardan sonra Ankara'ya kırdan kente olan göç karşılaştırılmıştır. İki göç hareketinde hem Şikago'da hem de Ankara'da mekansal, sosyal, ekonomik, fiziksel, kültürel benzer sonuçlara neden olduğu görülmüştür. Bu saptamalar sonucunda Ekolojik Kent Teorisi bağlamında Ankara'nın kentsel gelişimi incelenmiştir. Tezin amacı; Ekolojik Kent Teorisi öğretisiyle Ankara'nın kentleşme sürecinin açıklanmasıdır. 1920'li yıllarda Şikago'ya yaşanan siyahi göç Şikago'da mekânsal, mimari, ekonomik, toplumsal ve kültürel değişimler meydana gelmiştir. 1950'lerden sonra Ankara'da yaşanan yoğun göç dalgası ile Şikago kentinde yaşanan değişim süreçleri incelenerek benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the establishment of the Republic and the election of Ankara as the capital, steps were taken in the context of the urbanization process in Turkey. Between 1923 and 1930, Lörcher and Jansen city plans tried to turn the city of Ankara into a planned city. After the 1950s, the intense migration from the village to the city reached a figure much higher than the estimated population in the city plans, and the city plans lost their functionality. Intensive migration from the village to the city has led to questions such as squatting, unplanned urbanization, traffic and infrastructure problems. Park, Burgess, McKenzie examined black immigration concentrated in Chicago. Black immigration in the 1920s caused physical, architectural, social, economic and cultural changes in Chicago. These changes in the city of Chicago were examined by Park, Burgess, Mckenzie. As a result of the examinations and determinations made, the Ecological City Theory has emerged. In the academic study, the Ecological City Theory and the historical, spatial and sociological change of Ankara, especially after 1923, were examined. As a result of these investigations, the black migration in Chicago and the migration from rural to urban to Ankara after the 1950s were compared. It has been observed that the two migration movements cause similar spatial, social, economic, physical and cultural results in both Chicago and Ankara. As a result of these determinations, the urban development of Ankara was examined in the context of Ecological City Theory. The aim of the thesis The purpose of this thesis is explaining the urbanization process of Ankara with the doctrine of Ecological City Theory. The black migration to Chicago in the 1920s caused spatial, architectural, economic, social and cultural changes in Chicago. After the 1950s, the intense immigration wave in Ankara and the processes of change in the city of Chicago were examined and similarities and differences were revealed.