Teröre dayanıklı kentler oluşturulması açısından kent planlaması ve yönetimi: Ankara ve Diyarbakır örnekleri
Urban planning and management with to terror resilient cities: Ankara and Diyarbakir examples
- Tez No: 762752
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Kentleri tehdit eden son dönem risk ve krizlerin en önemlilerinden birisi tüm dünyada artış gösteren kentsel terör eylemleridir. Gelişen teknoloji ve terörün küreselleşmesi süreci ile kentsel terör eylemlerinin sayısı ve etkisi son yıllarda büyük artış göstermiştir. Kentsel terördeki niteliksel ve niceliksel artış az gelişmiş ülkeler kadar gelişmiş ülkelerin önemli metropollerini de tehdit etmeye başlamıştır. Bu tehdide karşı kentleri dayanıklı hale getirmek küresel, ulusal ve yerel aktörlerin gündeminde ön sıralarda yer almaktadır. Sürdürülebilir bir kentsel düzen için gerekli olan güvenlik şartını doğrudan tehdit eden terör eylemlerinin kentlerde gerçekleşmesini önlemek veya etkisini azaltmak üzere“teröre dayanıklı kentler”metropoller başta olmak üzere teröre hedef olma ihtimali olan kentleri biçimlendiren bir politikaya dönüşmüştür. Bu çalışma dahilinde giriş bölümü ardından ikinci bölümde dayanıklılık teorisinin literatüre girişi ve kentsel alanda kullanımı açıklanmış, üçüncü bölümde terörizm üzerine teorik tartışmalar, tarihçesi ve tasnifleri detaylı biçimde ele alınmış ve çalışmaya temel teşkil eden terörizmin mekânsal tasnifi yapılmıştır. Dördüncü bölümde en sık kullanılan suç teorilerinden birisi olan ekolojik teorinin gelişim seyri dönemlere ayrılarak analiz edilmiş ve buna bağlı olarak çalışmaya temel teşkil eden suç ekolojisi teorisi, bir suç biçimi olan terör eylemlerine uyarlanmış ve 'terör ekolojisi' kavramı çerçevesinde terör eylemlerinin kentlerde gerçekleşme zamanı, mekânı ve biçimleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde teröre dayanıklı kentler politikaları, kentlerde gerçekleşen“baskın stratejisi ile terör”ve“alan tutma stratejisi ile terör”tasnifi bağlamında ele alınmış, iki duruma örnek teşkil eden Ankara ve Diyarbakır kentleri üzerinden kentsel terörün mekan seçimi analiz edilmiş ve teröre dayanıklı kent oluşturma politikaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important risks and crises threatening cities in the last period is the urban terrorist acts that are increasing all over the world. With the developing technology and the process of globalization of terrorism, the number and impact of urban terrorist acts have increased greatly in recent years. The qualitative and quantitative increase in urban terrorism has begun to threaten important metropolises of developed countries as well as underdeveloped countries. Making cities resilient against this threat is at the forefront of the agenda of global, national and local actors. In order to prevent or reduce the effect of terrorist acts that directly threaten the security condition for a sustainable city,“terror-resilient cities”have turned into a policy that shapes cities that are likely to be targets of terrorism. Within the scope of this study, after the introduction, in the second chapter, the introduction of the resilience theory to the literature and its use in the urban area are explained, in the third chapter, the theoretical discussions on terrorism, its history and classification are discussed in detail, and the spatial classification of terrorism, which forms the basis of the study, is made. In the fourth chapter, the evolution of ecological theory, which is one of the most frequently used crime theories, is analyzed by dividing into periods. The ecology of crime theory, which is the basis of this study, has been adapted to terrorist acts, which is a form of crime. Within the framework of the concept of 'ecology of terrorism', the time, place and forms of terrorist acts in cities have been tried to be revealed. In the fifth and sixth chapters, the policies of cities resilient to terrorism are discussed in the context of the classification of“hit-and-run strategy of terror”and“space-holding strategy of terror”.