Canlı hakları: Çevrebilim açısından
The Rights of living beings: In therms of environmental sciences
  1. Tez No: 72479
  2. Yazar: BİROL ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET İnsanın doğaya egemen olması sürecinde insan-çevre ilişkilerindeki bozulmayı ifade eden çevre sorunları ortaya çıkmıştır. Bozulan insan-çevre ilişkilerinin düzenlenmesi için insanmerkezci, canlımerkezci ve çevremerkezci etik yaklaşımlar yetersiz kalmaktadır. Doğada herşeyin insan için var olduğu iddiasındaki insanmerkezcilik, çevre sorunlarının ortaya çıkışındaki temel nedenlerin kaynağını oluşturur. Bütün canlı varlıkları eşitlemeye çalışan canlımerkezci yaklaşımlar ile cansız doğayı da ekolojik bütünlüğün parçası olarak etik değerlerin, hukukun ve hakkın öznesi konumuna getiren çevremerkezci yaklaşımlar, insan-çevre ilişkilerinin düzenlenmesi konusunda gerçekçi ve yeterli yaklaşımlar değildir. Mevcut etik yaklaşımların insan-çevre ilişkilerini düzenlemekte yetersiz kalması nedeniyle yeni bir etik yaklaşım gündeme gelmiştir. Bu çerçevede, insanın diğer canlı varlıklardan üstün konumunu reddetmeyen ve insan dışındaki canlıları etik değerlerin öznesi durumuna getiren bakış açısıyla canlı varlıklara haklar tanıyan yeni etik yaklaşım olarak Ortak Yaşam yaklaşımı geliştirilmiştir. Hukuk ve hak kavramları, öznel niteliklerine karşın, insanlar arasında adalete dayanan bir düzen oluşturulması amacıyla kullanılmaktadır. Hukukun ve hakların kaynağını etik değerler oluşturmaktadır. Yeni etik yaklaşım olan Ortak Yaşam yaklaşımı temelinde hukuk ve hak kavramlarının insan ve çevre ilişkilerinin düzenlenmesi açısından kullanılması gerekli ve yararlıdır. Bu çerçevede,“hak”kavramını kabul eden görüşler arasında bulunan“çıkar”teorisi ile de canlı varlıklara haklar tanınması olanaklıdır. Canlı haklan, insanlara görev ve sorumluluklar yüklenerek canlı varlıklara haklar tanınmasını ifade etmektedir. Canlı varlıklar olan hayvanların haklan, canlı haklan felsefesinin en önemli parçasıdır. Bu çerçevede, hayvan haklarının pozitif hukuk düzenlemelerine konu olmaya başlaması, canlı haklan felsefesinin pozitif hukuka yansıması olarak değerlendirilmelidir. 157
Özet (Çeviri)
SUMMARY The environmental problems that express the deterioration of human-environment relations have emerged at the process of domination of the nature by man. Anthropocentric, biocentric and ecocentric approaches are inadequate in regulating of the degraded human-environment relations. Anthropocentric approach that asserts everything in nature is for human beings is the main source at the emergence of environmental problems. The biocentric approaches that strive to make all living beings equal and ecocentric approaches that make non-living things to be the object of ethical values, law and the right are all remote to be real and adequate in regulation of the relations between human and the environment. The present ethical approaches are insufficient in regulation of human-environment relations, a new ethical approach is put on the agenda.“Common Life”view is emerged in a perspective that respects the rights of living beings and makes living beings out of man the object of ethical values and does not reject the place of man who is superior to other living beings as a new ethical approach within this framework. In spite of their subjective characteristics, the concepts of law and right are used to sustain an order that is dependent on justice among human beings. The original source of law and the rights is formed by ethical values. At the basis of“Common Life”approach that is the new ethical view, the use of the concepts of law and the right in regulation of human-environment relations is necessary and worthwhile. ît is possible to recognise rights of living beings by the“benefit”theory that is been on behalf of the views which accept the concept of the“right”at this framework. The rights of living beings express the recognition of rights of living beings by laying on human beings the obligation and the responsibility. The rights of animals as a member of living beings are the most important part of the philosophy of the rights of living beings. At this framework, commencing of animal rights to be newly the object of the regulations of the positive law must be considered as the reflection of the philosophy of rights of living beings on the positive law. 158