Rönesans Dönemi takı sanatı
Jewelry art during Renaissance
  1. Tez No: 697819
  2. Yazar: NEZAHAT YURTYAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Takı Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
15. yüzyılın başında İtalya'dan tüm Avrupa'ya yayılan sanatsal devinimler, o dönem sanatçılarının yeni deneyimlere yönelmelerine neden olmuştur. 15. yüzyıl sanatına hâkim olan bu ruh, Orta Çağ'dan ayrılışın önemli bir göstergesidir. 15. yüzyıla kadar olan süreçte sanat, Avrupa'nın neredeyse tamamında benzer özellikler göstererek gelişimini sürdürmüştür. Rönesans öncesi Orta Çağ olarak adlandırılan dönemde Avrupa'da sanatçıların gerçekleştirmek istedikleri amaç ve idealler birbiri ile yakın paralellikler gösterirken, sanatçılarda bireysellik ve öznelliğin artması ile kişisel anlatımın değer görmesi Rönesans ile mümkün kılınmıştır. Rönesans'ın kelime karşılığı“yeniden doğuş”anlamına gelmekle birlikte; bilim, sanat, siyaset ve düşünce sistemi gibi pek çok alanda genellikle aydınlanma, yenilenme, canlanma olarak değerlendirilir. Bütün bu yenilenme süreci takı sanatını da etkilemiştir. Rönesans kuyumcuları resim, heykel ve mimarideki sanatçılar gibi itibar ve saygı görmüşlerdir. Rönesans döneminde ekonomik ve ticari gelişmeler toplumun refah düzeyinin artmasına neden olurken bireylerin daha iyi giyinme ve giysilerini takılarla süslemelerine özen göstermesine olanak sağlamıştır. Rönesans döneminde pek çok sanatçı, farklı sanat dallarını öğrenebilmek ve iyi bir eğitim alabilmek için mesleklerine kuyumcu olarak başlamışlar, kendilerini zamanla teknik ve estetik yönden mükemmelleştirerek saygın sanatçılar olarak kabul görmeyi başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
The artistic movements that spread from Italy to Europe at the beginning of the 15th century caused artists of all countries to turn to new experiences. This spirit which dominates 15th century's art is the most important symptom of the departure from the Medieval. In the process until the 15th century, art experienced a development showing the same characteristics in almost all of Europe. In the period called the Middle Ages before the Renaissance, while the goals and ideals that the artists wanted to realize showed close parallels with each other, it was possible with the Renaissance to value personal expression with the increase of individuality and subjectivity in artists with the Renaissance. Despite the fact that the word for Renaissance means“rebirth”; In many fields such as science, art, politics and thought system, it is generally considered as enlightenment, renewal and revival. All this renewal process has also affected the art of jewelry. Renaissance jewelers were respected and respected as other artists in painting, sculpture, and architecture. During the Renaissance, economic and commercial developments led to an increase in the welfare level of the society, while allowing individuals to dress better and to take care of adorning their During the Renaissance, many artists started their careers as jewelers in order to learn different branches of art and get a better education, and they were accepted as respected artists by perfecting themselves technically and aesthetically. with jewelry.