Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ve yabancılaşma
Social media addiction and alienation in adolescents
- Tez No: 697820
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yirmi birinci yüzyılın başlarında ortaya çıkan sosyal medya (Facebook, Twitter, İnstagram Tictoc gibi) bu çağın bireylerinin gündelik yaşamında çok ciddi bir yer edinmiş ve hayatlarında vazgeçilmez bir yer parçası olmuştur. Bu iletişim araçlarının kullanım pratiklerinin toplum, kültür ve birey üzerine çeşitli etkileri mevcuttur. Bu etkilerden bazıları da sosyal medyanın aşırı kullanılması sonucu oluşan sosyal medya bağımlılığı ve yabancılaşma gibi olgulardır. Özellikle sosyal medya bağımlılığına yatkınlığı bulunan ergenlik çağındaki bireylerde yabancılaşma yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda bu araştırma, sosyolojik bir bakışla, ergenlerde yabancılaşmaya yol açan sosyal medya bağımlılığını konu edinmektedir. Mersin'de yapılan araştırmada, amacına uygun olarak seçilmiş okullarda ergenlik çağındaki bireylerden, sosyal medya bağımlılığı ölçeği ve sosyal yabancılaşma ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analiziyle ergenlerde sosyal medya bağımlılığının mevcut durumu, boyutları ve özellikle sosyal medya kullanımının“yabancılaşma”üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Araştırmaya 428 katılımcı dahil olmuştur. Ölçekler vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan analizler tek yönlü varyans analizi, t testi ve Pearson korelasyon analizidir. Elde edilen bulgulara göre kız öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı düzeyleri erkek öğrencilere göre daha yüksektir. Ayrıca Sosyal Medya Bağımlılığı ile Sosyal Yabancılaşma arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular ve sonuçların“sosyal medya bağımlılığı”konusundaki literatüre katkı sağlaması ve araştırmalara yol göstermesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media (such as Facebook, Twitter, İnstagram Tictoc) that emerged at the beginning of the twenty-first century has taken a very serious place in the daily life of individuals of this age and has become an inseparable part of their lives. The usage practices of these communication tools have various effects on society, culture and individual. Some of these effects are phenomena such as social media addiction and alienation, which occur as a result of excessive use of social media. Alienation intensifies especially in adolescents who are prone to social media addiction. In this context, this research deals with social media addiction, which leads to alienation in adolescents, from a sociological perspective. In the study conducted in Mersin, data were collected from adolescents in schools selected in accordance with its purpose, using the social media addiction scale and social alienation scale. With the analysis of the data obtained, the current status and dimensions of social media addiction in adolescents and the effect of social media use on“alienation”were determined. It is hoped that the findings and results obtained in this study will contribute to the literature on“social media addiction”and guide research.