Teknik analiz göstergeleri kullanılarak normal-üstü getiri elde etmek mümkün mü? NYSE ve NASDAQ örneği
Using technical analysis indicatorsis it possible to get supernormal return?NYSE and NASDAQ example
- Tez No: 697831
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde yatırımcıların yatırım yapabileceği çok sayıda finansal araç ortaya çıkmaktadır. Hem söz konusu finansal araçları değerlendirmek hem de hızlı ve daha doğru yatırım kararları almak isteyen yatırımcılar arasında popüler bir yöntem olan teknik analiz geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Teknik analizin yatırımcılar arasında olukça sık kullanımı bu analiz türüne olan doğru bilgi ihtiyacını arttırmaktadır. Bu tez çalışmasında, ABD'nin NASDAQ ve NYSE Borsalarında yer alan 4540 hisse senedi,01.01-1985- 31.12.2019 yılları arasında (1304 işlem günü) 5'er yıllık alt dönemlere ayrılarak, BB, RSI STOKASTİK ve HO göstergeleri ile BB-RSI ve STOKASTİK- HO göstergelerinin ortak alım satım sinyali verdiği işlemler ortak başlığı altında birer strateji olarak analiz edilmiştir. Tüm göstergeler ve ortak stratejiler kullanılarak getiriler elde edilmiştir. Elde edilen getiriler, hisse senetlerinin fiyat verileri kullanılarak standart sapma (risk ölçütü) değerlerine göre küçükten büyüğe sıralanarak 10'lu portföyler oluşturulmuştur. Oluşturulan portföy getirileri, yatırımcıların teknik analiz kullanarak normal-üstü getiri elde etmelerine yol açıp açmadığı Fama-French 3 Faktör Varlık Fiyatlama Modeli ile araştırılmıştır. NYSE ve NASDAQ Borsalarında 01.01-1985- 31.12.2019 yılları arasında toplam 840 portföy için alfa katsayısı istatistiksel olarak anlamlı ve hem pozitif hem de negatif değerler almıştır. Bu durum, yanlış fiyatlandırma olduğunu ve teknik analiz kullanılarak elde edilen portföy getirilerinin dönemden döneme, göstergeden göstergeye değişiklik gösterdiği için teknik analiz kullanarak istikrarlı normal-üstü getiri elde etmenin mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca standart sapma (risk ölçütü) değerlerine göre sınıflandırılan portföyler ile getiriler arasında doğrusal bir ilişki mevcut değildir. Ancak risk ve belirsizliğin yüksek olduğu 2008 küresel finans krizinin yer aldığı 2005-2009 alt döneminde NASDAQ ve NYSE Borsalarının tüm portföylerinde normal-üstü getiri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the technological developments experienced today, many financial instruments are emerging that investors can invest in. Technical analysis, which is a popular method among investors who want to evaluate these financial instruments and make faster and more accurate investment decisions, finds a wide area of use. The frequent use of technical analysis among investors increases the need for accurate information on this type of analysis. In this thesis, 4540 stocks on the NASDAQ and NYSE Stock Exchanges of the USA were divided into 5-year sub-periods between 01.01-1985 and 31.12.2019 (1304 trading days) and BB, RSI STOCASTİK and HO indicators and BB-RSI and STOCASTİK-HO indicators have been analyzed as a strategy under the common heading of trading signals. Returns were obtained by using all indicators and common strategies. Portfolios of 10 were created by ordering the returns obtained from the smallest to the largest according to the standard deviation (risk criterion) values using the price data of the stocks. Whether the portfolio returns created cause investors to obtain above-normal returns using technical analysis was investigated with the Fama-French 3 Factor Asset Pricing Model. Alpha coefficient for a total of 840 portfolios in NYSE and NASDAQ Exchanges between 01.01-1985-31.12.2019 was statistically significant and took both positive and negative values. It has been concluded that this is incorrect pricing and it is not possible to obtain stable above-normal returns using technical analysis, since the portfolio returns obtained using technical analysis vary from period to period, from indicator to indicator. In addition, there is no linear relationship between portfolios classified according to their standard deviation (risk criterion) values and returns. However, in the 2005-2009 sub-period of 2008 global financial crisis, when risk and uncertainty were high, all portfolios of NASDAQ and NYSE Stock Exchanges had abnormal returns