İnovasyon sürecinde liderin rolü: Seramik sektöründe bir araştırma
The role of the leader in the innovation process: A research in the ceramics industry
- Tez No: 697842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tezin amacı, inovasyon sürecini ve yönetimini, liderin işletmelerde hangi rolleri üstlendiği gibi konuları incelemek ve değerlendirmektir. Çalışmada, inovasyon yönetiminin ve bu yapının içerisinde liderliğin ve inovasyonun süreç yönetimi noktasında işletmeler açısından önemi incelenerek inovasyonla ilgili geleceğe ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, inovasyon kavramı ve yenilik süreçlerinin önemine değinilmekte ve işletmelerde liderlik, yenilik, girişimcilik, arge ve inovasyon kavramlarının işleyen yapı içerisindeki etkileri ve etkinliği değerlendirilmektedir. İnovasyonla ilişkili kavramlardan bahsederken inovasyon sürecinde liderin rolünün neler olabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Günümüzde işletmelerin gelişmesinin en önemli yolu yenilik süreclerini başarılı bir şekilde yürütmektir. Bu durum da ancak uygun bir liderlik anlayışı ile mümkün olabilecektir. Lider konumundaki yöneticiler doğru zamanda, doğru yerde ve doğru kişileri bulundurarak inovasyonu ilerletmeye açık kişilerdir. Liderler kişileri etkileyerek harekete geçiren ve onların verimli çalışmasını sağlayan, ekibi veya grubu amaca ulaştıran liderlerdir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de seramik sektörü hakkında bilgi verilmiş olup, sektörün teknolojik altyapısı ile birlikte seramiğin dünyadaki geleceği ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Seramik sektörüne inovasyonun etkisine de bölümde yer verilmiştir. Yine çalışmada inovasyon ile ilgili uygulamalara dair değerlendirmeler yapılmaya çalışılmakta, liderliğin uygulamadaki çıktılarına dair incelemelerde bulunulmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise;inovasyon sürecinde liderin rolünün etkisini anlamak ve kavramak için bir seramik fabrikasında yönetici pozisyonunda çalışan sekiz kişiyle gerçekleştirilen derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak, inovasyon ve liderlik konularıyla ilgili sorular sorulmuş ve yapılan görüşmeler neticesinde konu detaylı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Tezin araştırma kısmı için kaydedilen ifadeler içerik olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular arasında; üretim, maliyet, inovasyon, müşteri odaklı planlama, ekip çalışması, girişimcilik ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra; artan hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti, dünya ile rekabet edebilme olanağı, yapılan yenilik ve inovasyon ile kısa ve uzun vadede düşük maliyet ve karlılık gibi avantajların yanı sıra dezavantajların artan iadeler, ekip problemleri, yeniliğe olan uyumsuzluklar ve zaman zaman da inovasyon yapmak için oluşan fazla maliyetler gibi dezavantajlarda tespit edilmiştir. Yapılan derinlemesine mülakat görüşmelerinden sonra seramik sektöründe çalışan yöneticilerin inovasyona karşı bakış açılarının olumlu olduğu gözlemlenmiştir. İnovatif süreçlere liderler tarafından destek verilmekte ve bu konunun üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın sonuç kısmında ise seramik sektöründeki uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to explore and evaluate what roles the leader assumes in their organization besides purchasing and management. Development and development work in the development of small-scale and sophisticated business, developments in the development of small-scale business. In the first part of the study, the effects of promotion and promotion, innovation, entrepreneurship, R&D and improvement of innovations in the areas of interest of the fair are evaluated and evaluated. While introducing the concept of innovation, it can be explained in a way that talks about the preparation stage for implementation. You are about to take the first step towards realizing the first steps of the most important way of industrializing your business. This is not yet possible from a suitable point of view. The leader is told to advance innovation by being in the right direction, in the right place, and in the right place. Leaders are the leaders who bring the basic system services or purpose consisting of all the elements originating from the education system. Detailed information has been given about the sector in Turkey, and evaluations have been made about the future of ceramics in the study area together with the sector in general. The impact of innovation on the ceramic industry has also been given wide coverage. Again in the study, milk evaluations were tried to be made on innovation-related practices, and dairy products were examined. In the part of the study; It is designed for a training team to be used in aircraft design for innovation. The statements recorded for the research part of the thesis were evaluated as content. Among the findings; production, cost, innovation, customer-oriented planning, teamwork and entrepreneurship come to the fore. And also; Increased service quality and customer satisfaction, competitiveness with the world, innovation and innovation, low cost and profitability in the short and long term, as well as increased returns, team problems, incompatibility with innovation and sometimes excessive costs to innovate. identified as disadvantages. After the in-depth interviews, it was observed that the managers working in the ceramics industry had a positive perspective on innovation. Innovative processes are supported by the leaders and this issue is emphasized. In the conclusion part of the study, suggestions are given for practitioners and researchers in the ceramics industry.