Hospitality, multiculturalism and narrative agency in Abdulrazak Gurnah's by the Sea, The Last Gift and Gravel Heart
Abdulrazak Gurnah'nın Deniz Kenarında, Son Hediye ve Çakıl Yürek romanlarındaki konukseverlik, çok kültürlülük ve anlatı eylemliliği
  1. Tez No: 697867
  2. Yazar: LAYA SOLEYMANZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET J. M. SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezde Abdulrazak Gurnah'nın üç romanı Deniz Kenarında, Son Hediye ve Çakıl Yürek çok kültürlü vatan/ev sahibi ülke ortamlarının asimetrik güç ilişkilerinde, konukseverlik ve çok kültürlülük üzerinden, kimlik ve anlatı eylemliliği tartışmaları incelenmiştir. Bu tez romanların, çok kültürlü vatan/ev sahibi ülke ortamlarında ve fiziksel ve ilişkisel (insan ilişkileri) alanlarda, kimlik, anlatısal eylemlilik ve konukseverlik tartışmalarını nasıl keşfettiğini göstermektedir. Gurnah'nın kurgusal evreninde, bu ortam ve karakterlerin sınıf, ırk, toplumsal cinsiyet, cinsellik ve milliyet kavramlarının kesişme alanındaki temsili, siyasal ve sosyal referansların kullanımı, metinler arası ilişkiler, ailevi ve toplumsal münasebetler ve başta kadın anlatı eyleyiciliği olmak üzere kimi anlatıların failliklerinin dahil edilmesi ya da hariç tutulması yoluyla, kimlik uzlaşmalarına karşı konukseverlik/sevmezlik tasvir edilerek gösterilmektedir. Bu tezin ilk önermesi, bu romanlardaki çok kültürlü vatan/ev sahibi ülke ortamlarındaki konukseverliği, sosyo-politik ve edebi metinler arası aracılığıyla ele almaktadır. İkinci olarak, kimlik ve eylemlilik oluşumuna ilişkin konumsallığa gelince, bu tez konukseverliği, konuksever/ konuksever olmayan çok kültürlü ortamda ve ailevi ve toplumsal ilişkilerde, öykü anlatımının önemini ve romanlardaki güç/bilgi sistemine katkısını ve egemen bilgi söylemlerine karşı direnişini öne sürmektedir. Birbiriyle ilişkili bu öncüllere dayanarak, bu tez, bu romanların, karakterlerin kimlik ve anlatısal eylemlilik tartışmalarını engelleyen nedeni, konukseverliğin olmaması ve konuksever olmayan ortamlar ve ilişkiler olduğunu iddia etmektedir. Bu tür ortamlar ve ilişkiler, vatan/ev sahibi ülke ortamlarında, karakterlerin kendilerini basmakalıp algılar ve temsiller yoluyla tanımlayan baskın ve güçlü söylemlere direncini, ve herhangi bir çok kültürlülük uygulamasını engellemektedir. Konuksever ilişkilerde ve ortamlarda öyküleriyle benliklerini anlatmak için kısmen güçlendirilmiş olsa da, konukseverliğin olmaması, nihayetinde, maduniyetini alt üst etme ve iktidarı müzakere etmesine izin vermediğinin gösterildiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Abdulrazak Gurnah's three novels, By the Sea, The Last Gift, and Gravel Heart with respect to hospitality and multiculturalism which permeate negotiations of identity and narrative agency through asymmetric power relations of multicultural home/hostlands settings. It shows how the novels explore negotiations of identity, narrative agency, and hospitality in physical and relational (human relationships) spaces in their multicultural settings of home- and hostland. In Gurnah's fictional world, the representations of these settings and of characters at the intersections of class, race, gender and sexuality, and nationality, illustrate (in)hospitality to processes of identity negotiation, and the texts show this (in)hospitality through their use of political and social references and literary intertextualities, familial and societal relationships, and the inclusion/exclusion of certain narratives (female narrative agency in particular). The first analytic perspective of this thesis addresses how the novels present hospitality in multicultural home/hostland settings through sociopolitical allusions and references and literary intertextualities, to probe into their impact on negotiations of identity and agency. Secondly, with a focus on positionality with regard to the formation of identity and agency, the thesis highlights the significance of hospitality for story sharing within familial and societal relationships in (in)hospitable multicultural spaces and settings and its contribution to the power/knowledge system in resistance to dominant discourses of knowledge in the novels. Based on these interrelated perspectives, the thesis argues that the novels present inhospitality and inhospitable spaces and relationships as hindering characters' negotiations of identity and narrative agency, and thence as blocking their resistance to dominant and powerful discourses that define them through stereotypical perceptions and representations, undermining any multiculturalism practiced in home- and hostland settings. It is suggested that, although partially empowered through their stories narrated in hospitable relationships and spaces, inhospitality is shown, ultimately, to disallow the subversion of subalternity and negotiation of power.