Structuring research universities in Turkey: A phenomenological case study
Türkiye'de araştırma üniversitesi yapılanması: Fenomenolojik bir vaka çalışması
  1. Tez No: 697868
  2. Yazar: NESLİHAN CÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Araştırma üniversiteleri ilk olarak 19. Yüzyılda toplumsal sorunları çözmek amacıyla Humboldt Üniversitesinin kurulmasıyla ortaya çıkmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırma üniversitelerinin sınıflandırılması, 1970 yılında Carnegie Sınıflandırması ile başlamıştır. Türk üniversitelerinin uluslararası saygınlığını artırmak, nitelikli bilgi üretmek ve toplumun sosyo-ekonomik düzeyini zenginleştirecek araştırmalar yapmak amacıyla Türkiye'de ilk kez 2017 yılında araştırma üniversitesi süreci başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki araştırma üniversitelerinin mevcut durumunu incelemeyi, önündeki engellere çözüm bulmayı ve akademisyenlerin bakış açısıyla araştırma üniversitelerinin geleceğine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu fenomenolojik vaka çalışması, Ankara'daki bir araştırma üniversitesini kapsamaktadır. Çalışmanın bağlamı, Uluslararası Araştırma Üniversitesi (UAÜ) vii olarak takma ad olarak verilecektir. Veriler, maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak 16 akademisyen ile çevrimiçi yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler fenomenolojik vaka analizi tekniklerine göre analiz edilmiştir. Bulgular, araştırma üniversitelerinin sosyo-ekonomik ilerleme için gerekli olduğunu; ancak araştırma üniversitesi kavramının araştırma üniversitesi kurumlarındaki akademisyenler arasında henüz tam olarak oluşmadığını göstermiştir. Araştırma üniversiteleri, özerklik eksikliği, finansman bulma zorluğu, yüksek ders yükü ve öğrenci sayıları ile karşı karşıyadır. Sonuçlar, gerekli araştırma altyapısının sağlanması, yenilikçi, disiplinler arası ve uluslararası çalışmaların teşvik edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bunun için araştırma üniversitesi süreci, yükseköğretim politika yapıcıları, hükümet, sanayi ve üniversite paydaşlarının etkileşimi ile bir bütün olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Research universities first emerged in the 19th century with the establishment of Humboldt University to solve social problems. The classification of research universities in the United States began in 1970 with the Carnegie Classification. The research university process started for the first time in Turkey in 2017 to increase the international prestige of Turkish universities, produce qualified knowledge and research that will enrich the socio-economic level of the society. This study aims to examine the current situation of research universities in Turkey, to find solutions to their obstacles and to offer suggestions for the future of research universities from academicians' point of view. This phenomenological case study covers a research university in Ankara. The context of the study will be given as a pseudonym as the International Research University (IRU). The data were collected through online semi-structured v interviews with 16 academicians using maximum variation sampling method. Data were analyzed according to phenomenological case analysis techniques. The findings suggest that research universities are essential for socio-economic progress; but it showed that the concept of a research university is not yet fully formed among academicians in research university institutions. Research universities face with a lack of autonomy, challenge to find funding, high course load, and student numbers. The results revealed that a necessary research infrastructure should be provided, and innovative, interdisciplinary and international studies should be encouraged. For this, the research university process should be considered as a whole with interaction of the higher education policy makers, government, industry and university stakeholders.