Çokkültürlülük ve pozitif psikolojik sermayenin bireysel ve örgütsel sonuçları : KKTC'de bir alan araştırması
Individual and organizational results of multiculturalism and positive psychological capital: A field research in trnc
  1. Tez No: 780844
  2. Yazar: AHMET MAŞLAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. HARUN ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak örgütler, mevsimsellik ve dalgalanan taleplerle başa çıkabilmek için uzun zamandır etnik açıdan farklı iş güçlerine güvenmektedir. Avrupa Birliğindeki yeni üyeliklerle birlikte Ortadoğu'da yaşanan göç dalgası daha fazla yabancı çalışanın farklı sektörlerde ve örgütlerde çalışmasına neden olmuştur. Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak örgütler daha fazla uluslararasılaşmaya başlamış ve başta konaklama sektörü olmak üzere birçok sektör gerek çalışanlar gerekse müşterileri açısından çok kültürlü bir pazar ve yapı haline gelmektedir. Bu çok kültürlü yapı, örgütlerin içindeki insanların farklılık derecesini yansıtmaktadır. Farklı kültürlerden çalışanların biraraya gelmesi ile oluşan bu yapılarda bu farklılığı yönetecek ve anlayacak örgüt ortamlarının oluşmaması,örgütsel bağlılığın azalmasına,memnuniyetsizliğe, iş gücü devir hızının yükselmesine, iş tatminin düşmesine, işten ayrılma niyetinin yükselmesine, hizmet kalitesinin düşmesine ve çalışanlar arasında yanlış anlamalara neden olabilmektedir. Çalışanların kişilik özellikleri çok kültürlü yapılarda örgütsel sonuçlara ulaşma ve entegrasyonu sağlamada en önemli olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı kültürlerden gelen çalışanların becerilerini etkin bir şekilde geliştirmek için, yalnızca çalışanların çalıştıkları ülkeye özgü dil, gelenekler gibi olgusal bilgilerle donatılması yeterli değildir. Çokkültürlü örgütlerde çalışanlara ayrıca stresle baş edebilme, kendine güvenme, olumlu ilişkiler kurma ve yeni durumlara uyum sağlama gibi psikolojik kaynaklarını arttırma yönündeki stratejiler geliştirilmelidir. Çok kültürlü örgütlerde çalışanların olumlu psikolojik durumları ve davranışları; performans, iş tatmini, iş gücü devir hızı , hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti gibi örgütsel çıktılar açısından önemli bir rol oynamaktadır. Rekabetçi avantajlar yaratmak için farklı kültürlerden gelen çalışanların pozitif psikolojik durumlarını teşvik edilmesi gerekmektedir. Böylelikle çalışan yaratıcılığı geliştirilerek, daha yüksek örgütsel sonuçların alınması ile sürdürülebilir rekabetçi büyüme sağlanacaktır. Çokkültürlü örgütlerde çalışanların çokkültürlü kişilik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte kültürlerarası pozitif psikolojik sermayelerinin geliştirilmesinin bireysel ve örgütsel çıktılar üzerinde olumlu etkilerinin olacağı öngörüsüyle bu çalışmada çokkültürlülük, kültürlerarası pozitif psikolojik sermaye ilişkisinin bireysel ve örgütsel sonuçlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın ana kütlesini çokkültürlü yapıları en iyi temsil ettiği düşünülen KKTC de faaliyet gösteren 346 beş yıldızlı otel çalışanından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Veriler, yapısal eşitlik modellemesi ve hiyerarşik regresyon kullanılarak analiz edildi. Analiz sonuçları çok kültürlü kişilik özelliklerinin ve kültürlerarası pozitif psikolojik sermayenin konaklama sektöründe bireysel ve örgütsel çıktılar üzerinde üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve çalışanların kültürlerarası psikolojik sermayesinin çokkültürlü kişilik özellikler, algılanan servis kalitesi arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini göstermiştir. Çalışmada, bu ilişkilerin teorik boyutları tartışılmış ve çok kültürlü bir yapıya sahip olan konukseverlik sektörü operatörlerinin sürdürülebilir büyümeyi sağlamalarına yardımcı olmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, organizations have been relying on ethnically diverse workforce to cope with the fluctuating, seasonal impact. With the new memberships in the European Union, the migration wave in the Middle East has caused more foreign workers to work in different sectors and organizations. As a natural consequence of these developments, organizations have started to become more internationalized and many sectors, especially the accommodation sector, are becoming a multicultural market and structure for both employees and customers. This multicultural structure reflects the degree of diversity of people within organizations. The lack of organizational environments to manage and understand this difference in these structures formed by the gathering of employees from different cultures leads to a decrease in organizational loyalty, dissatisfaction, a rise in the rate of labor turnover, a decrease in job satisfaction, and a misunderstanding among employees. Personality characteristics of employees are the most important factor in achieving integration and achieving organizational results in multicultural structures. In order to develop the skills of employees from different cultures effectively, it is not enough to equip them with factual information such as language and traditions specific to the country where they work. Strategies to increase psychological resources such as coping with stress, self-confidence, establishing positive relationships and adapting to new situations should be developed for the employees of multicultural organizations. Positive psychological states and behaviors of multicultural organizations; performance, job satisfaction, labor turnover rate, service quality and customer satisfaction plays an important role in terms of organizational outputs. In order to create competitive advantages, positive psychological conditions of employees from different cultures should be encouraged. In this way, sustainable competitive growth will be achieved by improving employee creativity and achieving higher organizational results. In this study, the effect of the relationship between multiculturalism and cross cultural positive psychological capital on individual and organizational outcomes was vii investigated with the assumption that the development of cross cultural positive psychological capital together with a better understanding of multicultural personality traits of employees in multicultural organizations will have positive effects on individual and organizational outcomes. In this respect, the main population of the study is composed of data obtained from 346 five-star hotel staff operating in TRNC, which is thought to represent the best multicultural structures. Data were analyzed using structural equation modeling and hierarchical regression. The results of the analysis showed that multicultural personality traits and cross cultural positive psychological capital had a significant effect on individual and organizational outcomes in the accommodation sector and that the intercultural psychological capital of the employees mediated the relationship between multicultural personality traits and perceived service quality. In this study, the theoretical aspects of these relationships were discussed and suggestions and evaluations were made to help the hospitality sector operators, who have a multicultural structure, to achieve sustainable growth.