Single women's experiences of sexual health services in Turkey: Ideology, policy practices and recommendations
Türkiye'de bekar kadınların cinsel sağlık hizmetleri ile ilgili deneyimleri: İdeoloji, politika uygulamaları ve öneriler
  1. Tez No: 697875
  2. Yazar: ECENAZ GÖZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bekar kadınların bekareti Türkiye'de değer verilen bir yapıdır. Mevcut otoriter ve muhafazakar politik ortam kadınların cinselliği yalnızca evlilik kurumu içinde deneyimlemesine izin veren kavrayışa katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışma eğitimli, orta sınıf bekar kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerindeki deneyimleriyle Türkiye'de kadınların cinselliğinin inşa edilişi ve mevcut cinsel sağlık politikaları arasındaki bağlantıyı analiz etmeyi amaçlar. Bu amaçla 11 evli ve 11 bekar kadın ile cinsel sağlık alanında çalışan 5 uzman ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, bekar kadınların, bekar kadın olarak cinsel aktivitelerinin onaylanmaması nedeniyle cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanamadıklarını göstermektedir. İhtiyaçları ihmal edilebilir ve sağlık personeli tarafından ayrımcılığa maruz kalabilirler. Ayrıca devlet hastanelerindeki yapısal sorunlar, onların cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerindeki deneyimlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu engellere karşılık olarak, bekar kadınlar cinsel ve üreme sağlıklarını iyileştirmek için bilgi ağları oluşturmak ve cinsel sağlık bilgilerini artırmak gibi kendi stratejilerini oluşturmaktadırlar. Çalışmanın bu bulgularına göre, bekar kadınların cinsel ve üreme sağlığının iyileştirilmesine yönelik politika önerileri ve yeni hizmetler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The virginity of single women is a valued construct in Turkish society. The current authoritarian and conservative political environment can contribute to the notion that women are allowed to experience sexuality only within the institution of marriage. This study aims to analyze the connection between educated and middle-class single women's experiences in sexual and reproductive health services with the construction of women's sexuality and current sexual health politics in Turkey. For this reason, semi-structured in-depth interviews are conducted with 11 married and 11 single women, along with 5 experts that work in sexual health. This research indicates that single women cannot effectively benefit from sexual and reproductive health services due to disapproval of their sexual activity as single women. Their needs can be neglected, and they can be discriminated against by health staff. Moreover, structural problems in state hospitals can negatively impact their experiences in sexual and reproductive health services. In response to those obstacles, single women provide their own strategies, such as forming information networks and increasing their sexual health knowledge in order to improve their sexual and reproductive health. According to these findings of the study, policy recommendations and new services were suggested in order to improve the sexual and reproductive health of single women.