1970'lerde taşrada kadın sağlığında 'Ebe- Efendiler': Deneyimler, sorunlar
'Midwife – masters' in rural women's healht in the 1970's: Experiences, problems
  1. Tez No: 927892
  2. Yazar: EYLÜL ZEYNEP ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Ebelik, Family Planning, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye'de 1961 Anayasası ile birlikte 224 sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında kanun kapsamında sağlık hizmetlerinin ücretsiz ve herkes tarafından erişilebilir hâle gelmesi amaçlanmıştır. Sağlık hizmetlerinin sosyalleştirilme süreci yalnızca halkın sağlık hizmetlerine erişimine yönelik değil, aynı zamanda dönem iktidarının nüfus ve kalkınma politikaları kapsamında antinatalist (doğurganlığı azaltıcı) politikasını anne-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini taşraya ulaştırma sürecini de içermektedir. İlgili yıllarda kırsal kesimde yaşayan halkın sosyokültürel durumu, cinselliğe ve gebeliğe bakış açısı ele alınmaksızın sağlık ocakları ve tek-ebe odaklı sağlık evleri aracılığıyla politikasını yaymayı amaçlayan devletin döneme ilişkin kayıtlarında sürece ilişkin yalnızca teorik bilgi ve planlamanın yer alıyor olması gerçek deneyime ilişkin bilgi eksikliği bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu kapsamda bu çalışma, 1970'li yıllarda taşrada görev yapan ebelerin gerçek deneyimlerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, anne-çocuk sağlığı, cinsel sağlık ve aile planlaması üzerine görevlendirilen ebelerin sağlık çalışanı kadın olarak bu süreçteki rolü ve taşrada deneyimledikleri cinsiyetçi pratiklerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Feminist bakış̧ açısıyla gerçekleştirilen bu tez çalışmasında; nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat/ görüşme tekniği baz alınarak veri toplanmıştır. Yarı-yapılandırılmış olarak gerçekleştirilen görüşmelerde doğrudan katılımcıların deneyimlerine odaklanılmıştır. Döneme ilişkin geliştirilen sağlık politikalarında en önemli rollerden birine sahip olan ebelerin literatürde yeterince yer alamaması bu çalışmanın bir sözlü tarih çalışması olarak gerçekleştirilmesini zorunlu kılmıştır. Araştırmada, olguların değerlendirilmesi ve tartışılması aşamasında araştırmacının da deneyimleri dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Constitution of 1961 in Turkey, it is aimed to make health services free of charge and accessible to everyone under the Law on Socialization of Health Services numbered 224. The process of socializing health services is not only aimed at public access to health services, but, it also includes the process of bringing antinatalist (fertility-reducing) policy, mother-child health and family planning services to the countryside within the scope of population and development policies of period power. The sociocultural status of the people living in the countryside in the relevant years, the, the fact that only theoretical knowledge and planning related to the process are included in the state's period records, which aim to disseminate policy through health quarries and single-parent health houses, without consideration of sexuality and pregnancy perspective it shows that there is a lack of information. In this context, this study aims to shed light on the real experiences of midwives working in the region in the 1970' years. However, it is aimed to reveal the role of midwives assigned to mother-child health, sexual health and family planning in this process as health workers women and the sexist practices they experience in the countryside. In this thesis work carried out from the point of view of feminist perspective; data were collected based on the in-depth interview/interview technique from qualitative research methods. The semi-structured interviews focused directly on the experiences of the participants. The fact that midwives who have one of the most important roles in the health policies developed for the period could not be included in the literature enough made it necessary to carry out this study as an oral history study. In the research, the experiences of the researcher were also included in the evaluation and discussion phase of the facts.a