Analysis of the EU-Turkey Statement within the scope of externalization of migration policy of the EU
Avrupa Birliği–Türkiye Mutabakatı'nın Avrupa Birliği'nin göçü dışsallaştırma politikası kapsamında incelenmesi
  1. Tez No: 697874
  2. Yazar: BENGÜSU FAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE LACK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, AB-Türkiye Mutabakatını AB'nin göçü dışsallaştırma politikası bağlamında incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı 18 Mart 2016 tarihinde duyurulan AB-Türkiye Mutabakatında yer alan AB'nin göçü dışsallaştırılma politikasına yönelik araçları değerlendirmektir. Bu bağlamda tez öncelikle AB'nin göçü dışsallaştırılma politikasının oluşumunu ve araçlarını açıklamaktadır. Daha sonra Mutabakatın oluşumu, unsurları, uygulanması ve sorunları tartışılmaktadır. Son olarak, Mutabakatın unsurları, AB'nin göçü dışsallaştırma politikasının araçlarıyla olan ilişkileri bağlamında incelenmektedir. Temel argüman olarak, bu tez, AB'ye katılım süreci, sınır kontrolleri, geri kabul süreçleri, mali yardım ve Dublin sisteminin ilkeleri gibi AB'nin göçü dışsallaştırma politikasına dair araçlar içerdiği için AB-Türkiye Mutabakatının AB'nin göçü dışsallaştırma politikasının bir parçası olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the EU-Turkey Statement in relation to the externalization of migration policy of the EU. The main aim of this study is to evaluate the tools of externalization of migration policy of the EU within the EU-Turkey Statement announced on 18th March 2016. One of the main reasons for the existence of the Statement is the externalization of migration policy of the EU. In this context, this thesis first explains the formation of the externalization of migration policy of the EU and its tools. Later, the formation of the Statement, its elements, implementations and challenges are discussed. Finally, the elements of the Statement are analyzed in their relations with the tools of externalization of migration policy of the EU. As the main argument, this thesis supports that the EU-Turkey Statement is an outcome of the externalization of migration policy of the EU. This is due to the fact that the Statement involves tools of the externalization of migration policy of the EU through elements on the EU accession process, border controls, the principles of the Dublin system, readmission processes and financial assistance.