Liberalizm ve postmodernizmin bürokrasi algısı üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 697886
  2. Yazar: AYŞE NUR KAYIŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bürokrasi, Kamu Yönetimi yazınında çoğu zaman teknik ve örgüt içi bir olgu olarak ele alınmaktadır. Oysa gündelik hayatta bürokrasi toplumsal ve siyasal ilişkiler içinde yer tutmakta, siyasal iktidarlarla veya toplumsal kesimlerle ilişkiye girmektedir. Kamu Yönetimi yazınının teknik ağırlıklı çözümlemesini geliştirmek üzere bürokrasiyi toplumsal ilişkiler içindeki yerini de hesaba katarak inceleyen kuramsal yaklaşımlar, bu olguyu konu edinen yazına derinlik katacaktır. Bu çalışma kapsamında liberalizm ve postmodernizmin kavramları ele alınarak incelenmiş bu iki kavramın özellikle bürokrasiye olan etkisi ve bakış açıları ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bureaucracy is considered as a technical and organizational phenomenon in public administration literature. However, in daily life, bureaucracy has a place in social and political relations and interacts with political forces or social segments. The theoretical approach to studying bureaucracy will have a profound effect on the literature dealing with this phenomenon, taking into account its position in social relations for the purpose of technical analysis of public administration literature. This study analyzes the concepts of liberalism and postmodernism and examines the bureaucratic implications and perspectives of these two concepts.