Liberalizm ve komüniteryanizm ışığında çokkültürcülük
Multiculturalism in the light of liberalism and communitarianism
  1. Tez No: 917929
  2. Yazar: ENES GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTUL GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, çokkültürcülüğü dayandığı iki felsefi gelenek olan liberalizm ve komüniteryanizm ışığında ele almaktır. Çokkültürcülük küreselleşme, göç ve postmodernizmin etkisiyle politik felsefeyi işgal eden bir kavram olmuştur. Ulusdevletlerin toplumdaki kültürel çeşitliliğe yaygın olarak verdiği tepki asimilasyon politikaları olmuştur. Çokkültürcü filozoflar asimilasyonu ahlaki bir seçenek olarak görmemekte olup başat kültürler dışındaki kültürel grupların saygıyı hak ettiğine ve korunması gerektiğine vurguda bulunur. Bu nedenle bireysel hakların yanı sıra grup/dayanışma/aidiyet haklarının tanınmasını teklif eder. Çokkültürcülüğün argümanları, liberal ve komüniteryan yaklaşımlardan beslenmektedir. Liberal ve komüniteryan yaklaşımlar benliğin oluşumu, devletin tarafsızlığı, benliğin, adaletin ve hakkın amaçlara, yarara ve iyiye önceliği gibi konularda farklı tutumlara sahiptir. Bu tutumların bir uzantısı olarak çokkültürcü filozoflar, bireyi kültürle ilişkisi içerisinde ele almakta ve birey için taşıdığı önem nedeniyle kültürlerin tanınmasını amaç edinmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine multiculturalism in light of its two philosophical traditions: liberalism and communitarianism. Multiculturalism has become a prominent concept in political philosophy due to the effects of globalization, migration and postmodernism. The common response of nation-states to cultural diversity within society has been assimilation policies. Multicultural philosophers do not view assimilation as a moral option; instead, they emphasize that cultural groups other than the dominant culture deserve respect and protection. Therefore, they advocate the recognition of not only individual rights but also group/solidarity/belonging rights. The arguments for multiculturalism draw from both liberal and communitarian approaches. Liberal and communitarian approaches have different attitudes towards issues such as the formation of the self, the neutrality of the state, and the priority of self, justice and rights over purposes, utility and the good. As an extension of these attitudes, multicultural philosophers aim to address individuals in the context of their relationship with culture and advocate the recognition of cultures due to their importance for the individual.