Perceived justice in marriage: The effects of justice sensitivity, ambivalent sexism, and gender
Evlilikte adalet algısı: Adalete duyarlılık, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve cinsiyetin etkisi
  1. Tez No: 697902
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAKLAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Evlilikte algılanan adaletin, ilişki doyumu, bağlılık ve sürdürme davranışı gibi değişkenler üzerinde etkili olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak, algılanan adaleti etkileyen olası faktörler hakkında mevcut psikoloji çalışmalarında çok az araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmayla evlilikte adalet algısını etkileyen potansiyel öncülleri test etmek amaçlanmıştır. Güncel çalışmalarda yer alan bulguların ışığında adalete duyarlılık, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve cinsiyet değişkenleri evlilikte algılanan adaleti etkilemesi beklenen potansiyel faktörler olarak incelenmiştir. Araştırma deseni olarak sıralı karma yöntem kullanılmıştır. İlk aşamada insanların evlilikteki adalet algılarını kapsamlı bir şekilde anlamak için evli kadınlar (N = 7) ve erkekler (N = 7) ile derinlemesine görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmıştır. Bu bulgulara dayanarak iletişimsel, dağıtımsal, kişilerarası ve prosedürel adalet olmak üzere dört alt ölçekten oluşan yeni bir Evlilikte Algılanan Adalet Ölçeği geliştirilmiştir. Nicel çalışma ise bu ölçek kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anket verileri evli kadınlardan (N = 218) ve erkeklerden (N = 134) elde edilmiştir. Sonuçlar, kadınların evliliklerinde erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha az genel ve dağıtımsal adalet algıladıklarını göstermiştir. Faydalanıcı durumundayken adalete duyarlılık dağıtımsal adalet dışında evlilikte algılanan tüm adalet türleri için anlamlı bir yordayıcı iken, mağdur durumundaki adalete duyarlılık ise algılanan iletişimsel, kişilerarası, ve genel adaleti anlamlı olarak yordamıştır. Cinsiyetçilik değişkenlerinden korumacı cinsiyetçilik evlilikte algılanan hiçbir adalet türünü anlamlı olarak yordamazken düşmanca cinsiyetçilik sadece algılanan prosedürel adaleti anlamlı olarak yordamıştır. Ancak, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve adalete duyarlılığın evlilikte algılanan adaleti yordadığına dair anlamlı çıkan sonuçların etkilerinin çok düşük olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma bulguları ve sınırlılıkları önerilerle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
How perceived justice in marriage (PJM) affects variables such as relationship satisfaction, commitment, and maintenance behavior have been studied extensively in the psychology literature. However, there is very little research about the factors that affect PJM. Therefore, this dissertation aims to test potential antecedents of PJM. Thus, based on the justice and gender psychology literature, justice sensitivity, ambivalent sexism, and gender were examined as the possible factors. A sequential mixed-method research design was conducted. In the first phase, qualitative data was collected through in-depth interviews with married females (N = 7) and males (N = 7) to gain comprehensive understanding about perceptions of marital justice. Based on these findings, a new Perceived Justice in Marriage Scale was developed which consisted four subscales: communicative, interpersonal, procedural, and distributive justice. The quantitative study was carried out using this scale. The survey data was obtained from married women (N = 218) and men (N = 134). The results showed that women perceived significantly less overall and distributive justice in their marriage compared to men. Moreover, beneficiary justice sensitivity was a significant predictor of all PJM factors except distributive justice while victim justice sensitivity significantly predicted perceived communicative, interpersonal and overall justice. Besides, benevolent sexism did not predict any PJM variables while hostile sexism was a significant predictor only for perceived procedural justice. However, the associations of ambivalent sexism and justice sensitivity with PJM were very low. The study findings and limitations were discussed along with contributions and directions for future research.