Failure of political İslam in responding to social demands: The case of the Islamic republic of Iran, 1980-2020
Siyasal İslam'ın toplumsal talepleri karşılamadaki başarısızlığı; İran İslam Cumhuriyeti, 1980-2020
  1. Tez No: 697907
  2. Yazar: DİLAN AYVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez İslam devriminden sonra İran'da kurulan siyasal İslam rejimin toplumdan gelen talepleri karşılamakta yaşadığı başarısızlıkları analiz etmektedir. Yeni kurulan İslam rejimi, Şeriat yasalarına dayandırılarak oluşturulan anayasanın demokratik, ekonominin eşitlikçi, mazlumları önceleyen ve dolayısıyla halkın gerçek taleplerine duyarsız kalan Pehlevi monarşisinden farklı bir rejimin kurulacağı iddiasında bulunmuştur. Ancak devrime katkı sunmuş olan bazı grupların; Sosyalistler, Milliyetçiler, Liberaller ve hatta muhalif olan dindarların devrim sonrası süreçte ihraç edilmiş olmaları ve İslamcı grupların yeni kurulan rejimde varlıklarının güçlenmesi, devrimin şekil değiştirmesine, güç dengelerinin farklılaşmasına ve İslamcıların vaat ettikleri sistemi kuramamalarına neden olmuştur. Humeyni'nin dini lidere devlet sistemi içerisinde bütün gücü ve yetkiyi sağlayan Velayat-e Faqih teorisi, ulemaya da devletin bütün kurumlarında asıl güç ve otorite sahibi olmanın yolunu açmıştır. Dolayısıyla, kurulan İslam rejimi, ülkede demokratik yönetim sistemi, eşit gelir dağılımı ve toplumsal taleplerin karşılandığı bir sistem kurmak yerine, toplumu baskılayarak İslamileştirmeye çalışan, ekonomide eşit gelir dağılımını sağlayamayarak aşırı zengin grupların oluşmasına neden olan, toplumda cinsiyet eşitsizliğinin önünü açarak kadınların daha fazla baskıya maruz bırakılmasına sebebiyet veren ve toplumsal taleplerin karşılanmadığı bir sistem olmuştur. Bu nedenle, İslam rejimi, kurulduğu günden bu yana; demokratik bir seçim sistemi, kamusal ve sosyal alanlarda cinsiyet eşitliği, ekonomik refah, özgür toplum, kadın ve medya, eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi gibi toplumdan gelen sosyal taleplerin karşılanamadığı bir rejim olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the failure of political Islam in not responding to the social demands of the Iranian people with the established system after the revolution. The Islamic regime claimed to create a democratic constitution with the Islamic rule (Sharia) and an equal economic system that prioritizes the oppressed people (mustazafin) and responds to society's real expectations, which the Pahlavi monarchy had not responded. However, eliminating revolutionary forces like the socialists, nationalists, liberals, even some oppositional clerics from the newly established system and consolidation of ulema paved the way for changing the form of revolution, power-balance, and the claims of the revolution. Khomeini's Velayat-e Faqih (the Guardianship of Jurist) concept, which provides religious leaders with supra power on the state institutions and ruling the state with the Sharia, makes the ulema leading authority on the whole state system, which also paves the way for the creation of more suppression on society, corruption in economy, and inequality between the gender and class in the country instead of creating the democratic ruling system, equal economic distribution and satisfied society with responding to social demands. These social demands include a democratic election system, gender equality in the public sphere, decreasing unemployment rate, education, freedom of media, and prosperous living standard. However, the Islamic Republic of Iran could not be succesful in responding to society's demands from 1980 to 2020.