The factors for the rise of political Islam: Muslim Brotherhood in Egypt
Siyasal islamın yükselişine yol açan faktörler: Mısır'daki Müslüman Kardeşler
- Tez No: 345531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Mısır'daki Müslüman Kardeşlerin doğuşunu ve gelişimini inceleyerek siyasal İslamın yükselişine yol açan faktörleri analiz etmeyi hedeflemektedir. Siyasal İslam, İslam dininin gereklerinin bir sonucu olarak değil İslam dünyasını etkileyen tarihsel ve bağlamsal sosyo-ekonomik faktörlere tepki olarak ortaya çıkmış modern bir olgudur. Siyasal İslam'ın temsilcileri laik ideolojik gruplardan farklı olarak uluslararası sisteme ilişkin eleştirilerini dini bir söylem kullanarak ifade etmektedir. Bir diğer deyişle siyasal Islam, İslamı bir din olarak olarak değil bir siyasi ideoloji olarak yorumlamaktadır.Bu çalışmada, bir taraftan siyasal Islamın doğuşuna ve gelişimine yol açan faktörler incelenmekte diğer taraftan da Müslüman Kardeşlerin Mısır'daki yükselişine yol açan sosyo-ekonomik ve siyasal faktörlerin ne olduğu sorularına yanıt aranmaktadır.Söz konusu araştırmada, siyasal islamın yükselişine yol açan başlıca faktörlerin; sömürge dönemiyle öne çıkan batının İslam dünyası üzerindeki baskın konumu, modernizmin vaadettiklerinden faydalanamamanın yarattığı hayal kırıklığı, toplumsal değerlerin çöküntüye uğraması, kimlik problemi ve ekonomi politikalarının başarısızlığı olduğu savunulmaktadır. Bu bağlamda Mısır'daki İngiliz somürgecilik faaliyetleri, batılı değerlerin öz değerlerin yerini almaya başlaması, Nasır döneminde benimsenen laik Arap milliyetçiliğinin Altı Gün Savaşı mağlubiyetiyle birlikte çöküntüye uğramasıyla ortaya çıkan kimlik problemi ve toplumsal refahı sağlamayı vaadeden infitah politikasının (ekonomik liberalleşme) başarısızlığı ve Mübarek döneminde doruğa ulaşan ekonomik sorunlar, artan işsizlik, toplumsal yozlaşma ve otokratik siyaset anlayışının Müslüman Kardeşlerin iktidara gelmesine yol açan başlıca nedenler olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the factors that caused the rise of political Islam by looking at the emergence and evolution of Muslim Brotherhood in Egypt. This thesis takes the view that rather than the nature of Islam, political Islam indeed, is a modern phenomenon that emerged as a reaction to the historical and contextual political and socio-economic factors that have been affecting the Muslim world. Islamists are opposing to the deficiencies of contemporary world order by using different tools and tactics from secular ideological movements. Dissimilar to the secular movements which ground their opposition on the rationally constituted ideologies, Islamists use a religious discourse to protest the failures of the modern world system.This thesis aims to examine the reasons that led to the rise of political Islam within the framework of Muslim Brotherhood in Egypt. The research question of this thesis is which factors led to the resurgence of political Islam and which historical and socio-political circumstances brought Muslim Brotherhood to power.It is the major theme of this thesis that the appeal of the political Islam is the consequence of interrelated developments which are the hegemonic role of West manifests itself with the colonial rule in the Muslim world, the disenchantment of modernization, erosion of the authentic values and practices, identity problems and the failure of economic policies coming with political oppression. Within this context, it is argued in this thesis that the British colonial rule in Egypt, the demise of secular nationalism following the Arab defeat in the Six Days War, the failure of Nasser?s state led-developmet policy and Sadat?s infitah policy and the poverty, economic stagnancy unemployment, political oppression, widespread corruption, stifling censorship during the Mubarak?s period brought Muslim Botherhood to power.