The myth of political Islam in Turkey
Türkiye'de siyasal İslam miti
- Tez No: 662381
- Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma, Türk siyasi tarihini,“siyasal İslam”diye tabir edilen olgunun oluşum ve gelişimini merkezine alarak araştırmaktadır. Modern Türk siyasetinde bu oluşumun önünü açan ve destekleyen faktörleri yakından irdeleyerek,“siyasal İslam'ın”günümüz literatüründeki kabul görmüş ve yerleşik temsiline meydan okumaktadır. Standart literatür merkez ve çevre arasında bir çatışmayı öne sürer, ve siyasal İslam'ı inançlı yerli unsurların batılılaşmış suni unsurlara karşı toplumsal bir hareketi olarak görür. Yerleşik literatürü temsil eden bu bakış, siyasal Islam'ı meşru ve kaçınılmaz kültürel bir ikilemin sonucu olarak ifade eder. Bu tez çalışması, esasen oldukça karmaşık olan bu olguya alternatif ve doğru bir yaklaşım getirmeyi amaçlamaktadır. Bu tezin öne sürdüğü yaklaşım, sanılanın aksine“siyasal İslam”ın özünde inanç odaklı ve inançla süregelen bir olgu olmadığı, ve yeni bir toplumsal hareketi temsil etmediği, fakat seküler devlet unsurlarının uyguladıkları karar ve politikaların bir yan unsuru ve konjektürel olarak ortaya çıktığıdır. Temel olarak, rekabetçi siyasette avantaj ve kazanç elde etme çabaları sonucu, sosyal-ekonomik ve kültürel fırsatlarından mahrum bırakılan kırsal nüfus içerisinde ortaya çıkan, bir kalkınma başarısızlığının semptomudur. Bu çalışma, kabul görmüş ahlaki ve etik argumanlardan ve modernizasyon karşıtı yaklaşımlardan ayrılarak,“siyasal İslam'ı”sosyal-ekonomik ve kültürel kalkınma penceresinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, siyasal İslam'ı anlamak için gerçek tarihsel bağlamı ve siyasal İslamcıların amaç ve söylemlerini anlamanın önemine vurgu yapmaktadır. Bu çalışma siyasal İslam'ın Türkiye'deki oluşum ve gelişimini, farklı zamanlarda uygulamaya konmuş çeşitli seküler politika ve kararlara bağlamaktadır. Örneğin, çok partili yaşantıya geçişi takiben, farklı dönemlerde değişen tehdit algısına karşı alınan toplumsal ve siyasi önlemler, siyasal İslam için verimli bir zemin oluşturmuş ve laiklik karşıtı söylemiyle Türk siyasetinde kendine bir yer bulabilmiştir. Siyasi partiler arasındaki oy kapma rekabeti,“komünist tehlike”algısı, ve globalleşmenin finansal ve kültürel alandaki etkileri dinin bir enstrüman haline geldiği ve siyasallaştığı bu süreçte belirleyici bir rol oynamıştır. Bu süreci incelerken,“siyasal İslam'ı”demokrasiye geçiş için bir araç olarak gören günümüz literatürüde burada sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates Turkey's political history with its main focus on the formation and evolution of the phenomenon commonly called political Islam. Through a careful analysis of the processes underpinning this phenomenon, this study challenges dominant representations of political Islam in the country in an attempt to redefine the concept. While the literature commonly presents political Islam within a centre vs. the periphery dichotomy, as a movement of the indigenous faithful against the Westernized oppressors, and suggests a genuine cultural dilemma, this dissertation aims to provide an alternative reading of this very complex phenomenon in modern Turkey. This study contends that political Islam is not a faith-driven phenomenon or a new political movement than an unintended outcome of the secular elite decisions and choices. It is a symptom of a failure that originally occurred in the rural segments of the population which have been deprived of their socio-economic and cultural opportunities for short-term political gains. Hence, departing from the debates focusing on moral arguments and reaction to modernization, this dissertation proposes an account of the socio-economic and developmental setting that can help to comprehend the formation and evolution of political Islam in the country. It stresses the importance of the actual historical context, and the true motives of the political Islamists, for a comprehensive understanding of this phenomenon. The Turkish case suggests that political Islam is decisively linked to various decision-makings and policy choices by the secular state actors. Following the introduction of the multi-party system, political responses to various emerging challenges provided a fertile ground where political Islam with its anti-secular discourse could find a foothold and advance. At different times, political party rivalry, the perception of a communist threat, and the impact of globalization on the spheres of finance and culture constituted the core elements in the politicization and instrumentalization of religion. In investigating this process, this dissertation also brings the perception of the political Islam as a means of democratization, and the concept of democratization into question.