Organik yumurta ve tavuk eti tüketimini etkileyen faktörler: Bursa ili örneği
Organic egg and chicken meat consumption analysis: Bursa case
  1. Tez No: 697910
  2. Yazar: BAHAR BARDAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda ortaya çıkan hastalıklar ve ekolojik dengenin bozulmasıyla beraber tüketiciler insan sağlığına zarar vermeyen ve çevreye dost üretim modelleriyle üretilen ürünleri tercih etmeye başlamıştır. Bununla beraber insanların hem hayvansal protein almak istemeleri hem de çevreye en az zarar verme düşüncesi sonucu organik kanatlı hayvan besleme ve yetiştirme sektörü dikkat çekmeye başlamıştır. Organik tavuk eti ve yumurta tüketiminde tüketici tutum ve davranışlarının incelenmesi, organik kanatlı hayvan sektörünün geleceği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle araştırma kapsamında Türkiye'deki organik tavuk eti ve yumurta tüketim alışkanlıklarına ait çalışmalar incelenmiş, Bursa ili örnek alınmış, tüketicilerin tutum ve davranışları 392 kişiyle yüz yüze yapılan anketler sonucunda yüzde değerler ve khi-kare analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre araştırma anketine katılan tüketicilerin %65,3'ünü kadınlar, %34,7'sini erkekler oluşturmaktadır. Katılımcıların çoğunluğu 30 ile 49 yaş aralığındayken (%64,60), eğitim düzeyi ise üniversite mezunu ağırlıklıdır (%34.4). Tüketicilerin yaklaşık üçte ikisi organik ürünlerden haberdar olduğunu belirtmiştir. Tüketicilerin %31,60'ı organik yumurta ve tavuk etini kendisinin ve ailesinin sağlığını korumak için tükettiklerini söylemişlerdir. Ayrıca tüketicilerin %66,32'sinin organik yumurta ve tavuk eti için %10 daha fazla ücret ödemeye razı oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak Bursa ili'nde yaşayan tüketicilerin organik yumurta ve tavuk eti tüketim alışkanlıklarının artması için kaliteli, ulaşılabilir ve güvenli ürün arzının sağlanması önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the emerging diseases and the deterioration of the ecological balance, consumers have begun to prefer products that do not harm human health and are produced with environmentally friendly production models. However, as a result of the fact that people want to get animal protein and the idea of causing minimal damage to the environment, the organic poultry feed and breeding sector has begun to attract attention. The study of consumer attitudes and behaviors in the consumption of organic chicken meat and eggs is of great importance for the future of the organic poultry sector. Therefore, the scope of the research studies on the consumption habits of organic chicken meat and eggs are examined in Turkey, Bursa is taken as an example, consumers ' attitudes and behaviors as a result of surveys face to face with the person 392 percent values and chi-square analysis was evaluated using. According to the results obtained, 65.3% of the consumers participating in the research survey are women and 34.7% are men. The majority of the participants were december the age range of 30 to 49 years (64.60%), and the education level was mainly university graduates (34.4%). About two-thirds of consumers stated that they were aware of organic products. 31.60% of consumers said that they consume organic eggs and chicken meat to maintain the health of themselves and their families. It was also found that 66.32% of consumers were willing to pay 10% more for organic eggs and chicken meat. As a result, it is important to ensure the supply of quality, accessible and safe products for the increase of organic egg and chicken meat consumption habits of consumers living in Bursa province.