Stratejik bir yöntem olarak konkordato: BİST'te işlem gören konkordato ilan etmiş bir işletmenin finansal analiz örneği
Concordator as a strategic method: An BIST of a business that has declared a contracted concordation financial analysis example
- Tez No: 697911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İşletmeler finansal krizlerde ve durgunluk dönemlerinde, bu dönemlerini atlatabilmek adına türlü yöntemler geliştirmektedirler. Bu yöntemler işletmelerin içinde bulundukları finansal krizlerin ağırlığına ve durgunluk dönemlerinin sebepleri ve boyutlarına göre değişebilmektedir. Son yıllarda işletmelerin iflastan kurtulabilmeleri ve ekonomik olarak kötüye gidişlerini durdurabilmeleri için başvurdukları yöntemler arasında konkordato başta yer almaktadır. Konkordato ilan eden işletmeler ise yeni bir sürece adım atmış olup bu süreci başarılı bir şekilde sürdürmeyi ve sonlandırmayı amaçlamaktadır. Konkordato ilan etme sürecine gelen işletmelerin bu sürece nasıl geldiklerine ilişkin fikir sahibi olabilmek için işletmelerin finansal tablolarının analizini gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu durumlarda finansal analizler işletme ve işletme paydaşları için önemli bir bilgi kaynağıdır. Finansal analiz sayesinde işletmelerin finansal yaşam eğrileri somut verilerle bilgi kullanıcılarına sunulmaktadır. Finansal analiz işletmelerin kendi fotoğraflarına bakmalarını sağlamakla birlikte, esasen yatırımcı ve kredi verenler için de işletmelere ilişkin fikir sunmaktadır. Bu çalışmada konkordato ilan eden borsaya kote olmuş bir işletmenin finansal analizinin yapılması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada durum çalışması (case study) yönteminden yararlanılmıştır. Uygulamada ele alınan imalat işletmesinin 2012-2020 dönemine ilişkin finansal tablo verileri analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın 2012-2020 dönemini kapsaması bu çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda Eminiş Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.'nin kârlılık, verimlilik ve öz kaynak durumlarının yeterli olmadığı; işletmenin bu yetersizlikler sonucunda konkordato ilanına gittiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses are developing various methods to overcome the financial crises and recession periods. These methods may vary depending on the financial crisis levels of the enterprises and the reasons and dimensions of the recession periods. In recent years, concordat has been among the methods that businesses have used to get rid of bankruptcy and stop their economic deterioration. The company declaring concordat takes a new step and will endeavor to continue and end this process successfully. It is necessary to study the analysis of the financial statements of the companies in order to have an idea about how they end up with declaring the concordat. Thus, financial analysis is an important source of information for business and business stakeholders. Thanks to financial analysis, financial life curves of businesses are presented to information users with concrete data. While financial analysis allows businesses to look at their snapshots, it also provides insight into businesses, primarily for investors and lenders. In this study, it was aimed to analyze and evaluate the financial analysis of a company that is listed in stock exchange and declared a concordat. For this purpose, the case study method was used in the study. The financial data between 2012-2020 in the financial statements of the manufacturing company were analyzed and interpreted. Covering only the years 2012-2020 is the limitation of the study. As a result of the study, it was unveiled that the profitability, efficiency, and equity conditions of Eminiş Packing Industry and Trade Incorporated Company are not sufficient, and the enterprise has made a concordat announcement as a result of these inadequacies