734 numaralı Amasra Nüfus Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of Amasra Population Register number 734
- Tez No: 697921
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SARIKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yerleşim yeri olarak tarihi çok eskilere dayanan Amasra, Karadeniz kıyısında yer alması ve stratejik konumu bakımından oldukça önemli bir şehirdir. Araştırma konusu olan nüfus defteri H. 1256/ M. 1840-1841 tarihlidir. 734 numaralı nüfus defteri bölgedeki Müslüman nüfus hakkında bilgi vermektedir. Bu defterin de Osmanlı Devleti'ndeki nüfus sayımlarının amacı olan asker ve vergi mükelleflerinin belirlenmesi gayesiyle oluşturulduğu görülmektedir. Bu sebeple defterde sadece erkek nüfus kaydedilmiştir. Bu çalışmada Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde kayıtlı olan 734 numaralı Bolu Eyaleti, Safranbolu Sancağı, Amasra Kazası Müslim Nüfus Defterinin transkribi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamız H. 1256/ M. 1840-1841 yılında Amasra Kazası'na tâbi olan mahalle ve divan/köylerde ikamet eden Müslüman erkek nüfusu, bu kişilerin adları, baba adları, sülale adları, fiziksel özellikleri, meslek grupları, hastalıkları, yaş ortalamaları, bulundukları yerler hakkında bilgiler ortaya konulmuştur. Verilerin okuyucular tarafından daha net ve sağlıklı bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla bilgiler tablo şeklinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Amasra, which dates back a long time as a settlement, is a very important city in terms of its location and strategic location on the Black Sea coast. The population registers, which is the subject of the research, is dated H. 1256/G. 1840-1841. The population registers numbered 734 gives information about the Muslim population in the region. It is seen that this registers was created with the aim of determining the soldiers and taxpayers, which was the purpose of the censuses in the Ottoman Empire. For this reasons, only the male population was recorded in the registers. In this study, the Bolu Province number 734, the Sanjak of Safranbolu, the Muslim population of Amasra District, which is registered in the Ottoman Archives of the Presidency of the Presidency of State Archives, was evaluated and the transcribed. Our study H. In 1256/G. 1840-1841 was revealed information about the Muslim male population residing in the neighborhoods and councils/villages subject to the Amasra District, their names, father names, family names, physical characteristics, occupational groups, diseases, average age, and their locations. In order to understand the data more clearly and clearly by the readers, the information was evaluated as a table.