Multi-compartment inventory routing problem with adjustable compartment sizes
Ayarlanabilir bölme boyutları ile çok bölmeli envanter rotalama problemi
  1. Tez No: 697920
  2. Yazar: ÖMER BERK ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKİCİ, DOÇ. DR. OKAN ÖRSAN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, tek bir tedarikçinin müşterilerin envanterini yönettiği ve birden fazla ürünün dağıtımını koordine ettiği bir problem üzerine yoğunlaşmaktayız. Böylece tedarikçi müşterilerin talepleri zamanında karşılanacak şekilde dağıtım rotalarını, ziyaretlerin sıklığını ve dağıtım miktarlarını eş zamanlı bir şekilde belirleyerek ulaşım maliyetini en azlayabilmektedir. Müşteri talepleri her bir gün ve ürün için rastgele oluşturulmuştur ve müşteriler her bir ürün için belirli bir stoklama kapasitesine sahiptir. Farklı ürünlerin tek rotada dağıtımına imkan sağlayan çok bölmeli araçlar kullanılmıştır. Her araç belirli sayıda birim bölmeden oluşur ve araçlarda bulunan ayraçlar kullanılarak her bir rotada her bir ürüne ayrılacak olan kapasite kesintili bir şekilde ayarlanabilmektedir. Bu bölme yapısı tedarikçiye, dağıtım planı yaparken esneklik tanısa da öte yandan her bir rotada her bir ürüne ayrılacak kapasite, verilmesi gereken ekstra bir karar olarak karşımıza çıktığı için problemi zorlaştırmaktadır. Bu çok bölmeli envanter rotalama problemini çözmek için Uygulanabilir Geniş Komşuluk Araması tabanlı bir mat-sezgisel yöntem sunmaktayız. Geniş çaplı bir dizi veri kümesi kullanarak literatürden uyarladığımız bir kıyaslama algoritması ile algoritmamızı karşılaştırdık. Çözüm yöntemimizin bulduğu sonuçların kıyaslama algoritmasının bulduğu sonuçlardan ortalamada %24.57 daha iyi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on a problem where the supplier manages the customers' inventories and coordinates the distribution of multiple products to customers. Hereby the supplier can minimize the transportation costs by determining distribution routes, frequency of visits and distribution amounts simultaneously in a way that customer demands are satisfied on time. Customers place orders for each day and each product without following any pattern and have separate storage capacities for each product. Multi-compartment vehicles are used to enable different products to be distributed on a single route. We assume to have a fleet of vehicles with a certain number of unit compartments and the capacity dedicated to each product on a route can be adjusted discretely with the use of separators. This compartment structure provides the supplier with flexibility in making distribution plans, while on the other hand makes the problem more challenging since the capacity dedicated to each product on each route emerges as an additional decision to be made. To solve the proposed multi-compartment inventory routing problem we develop a novel Adaptive Large Neighborhood Search based matheuristic. We compare our performance with a benchmark algorithm we adapt from the literature by using an extensive set of instances. We observe that our solution approach outperforms the benchmark algorithm by 24.57% on average.