Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi acil servisine 2015-2020 yılları arasında başvuran çocuk yaş grubu künt travma olgularının adli tıp açısından değerlendirilmesi
The evaluation of child blunt trauma cases admitted to the emergency department of Ondokuz Mayıs University between 2015-2020 in terms of forensic medicine
- Tez No: 697922
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Çocuk yaş grubu travmalarının önemli bir kısmını künt travmalar oluşturmaktadır veadli tıp pratiğinde de trafik kazası, düşme, fiziksel istismar gibi çeşitli etyolojilerle sıkça karşılaştığımız olgulardır. Olguların ilk başvuru yerlerinin genellikle acil servisler olması, adli yönden değerlendirme yapılabilmesi açısından acil servisleri önemli bir noktaya taşımaktadır. Çalışmamızda olguların demografik verileriyle birlikte, acil servise başvurusu bulunan çocuk yaş grubu künt travmalarının meydana geliş şekli, yaralanma ağırlıkları, adli tıbbi yönden ele alınma şekilleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi otomasyon sistemi üzerinden 01.01.2015-01.07.2020 tarihleri arasında künt travma ilişkili tanılarla acil servis başvurusu olan 0-18 yaş grubu hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Bulgular: Olguların %64,4'ü erkek, %36,6'sı kız çocuğuydu. Yaş ortalaması 6,5±5 yıl olup en az olgu
Özet (Çeviri)
Aim:In our study, together with the demographic data, we aimed to evaluate the blunt traumas of the pediatric age group in terms of the occurrence of the trauma, the severity of the injury, and the way it was handled in terms of forensic medicine. Method: Patient recordswere retrospectively examined 0-18 age group patients treated with blunt trauma-related diagnoses between 01.01.2015-01.07.2020 at the emergency department. Results:64.4% of the cases were boys, and 36.6% were girls. The mean age was 6.5±5 years, and the least cases were in the