The case of Conditional Cash Transfer for Education (CCTE) programme for Syrians and other refugee children: As a strategy for supporting education of refugee children
Mülteci çocukların eğitimini desteklemede bir strateji olarak Suriyeliler ve diğer mülteci çocuklar için Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) programı örneği
  1. Tez No: 697933
  2. Yazar: DAMLA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yıllar içerisinde Suriye'den gelen kişilerin sayısı artmış ve krizin 10. yılı itibariyle Türkiye hala“dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke”olarak anılmaya devam etmektedir. Bu istatistiğin en can alıcı noktası Suriye'den gelen kişilerin yaklaşık %50'sini çocuklarım oluşturması ve bu çocukların %40'ının okula gitmediği gerçeğidir. Türkiye, mülteci çocukların okullaşma oranının arttırılması amacıyla, çoğunluğu Suriyeli olan mültecilerin ekonomik kırılganlık faktörünü de göz önünde bulundurarak ulusal Şartlı Eğitim için Nakit Transferi Programını AB'nin mali desteği ile mülteci çocuklara da genişletti. Ben de yaklaşık dört yıl boyunca farklı rollerde projede yer alma fırsatı buldum. Proje değerlendirme raporları ve vaka çalışmaları projenin mülteciler üzerindeki olumlu etkisini göstermesine rağmen mülteci çocukların eğitimine ilişkin eksiklikleri ve ihtiyaçları ortaya koymak amacıyla bu konuyu akademik bir bakış açısıyla incelemeye her zaman ihtiyaç olduğuna inanıyordum. Bu doğrultuda, bu çalışmada, literatür dışında, programın kilit aktörlerinin ve uygulayıcılarının bir parçası olan uzmanlarla görüşmeler yaptım. Bu bağlamda bu çalışma, mülteci çocukların eğitimine ilişkin durumu başta Mülteciler için Şartlı Eğitim Yardımı projesini ele alarak başlayıp, sonrasında Türkiye'deki mülteci çocukların eğitimine ilişkin sorunları ve bu sorunlara yönelik sosyal politikaları sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the years, the number of people coming from Syria has increased, and now it is the 10th year of crisis, and Turkey is still known as“the country hosting the largest number of refugees in the world.”The crucial point about this statistic is the striking fact that almost 50% of them are children, and almost 40% of them are out of school. Turkey expanded the national Conditional Cash Transfer for Education Programme to increase the schooling among refugee children, considering the economic vulnerability of the refugee families, predominantly Syrians, for refugee children with the EU's financial support. I found the opportunity to involve in the project for almost four years in different roles. Although the project evaluation reports and case studies indicate the positive effect of CCTE on refugee children's education, I always believe there is a need to study this issue from an academic perspective in order to reveal the gaps and needs in regard to refugee education. In line with that, in this study, apart from the literature, I have interviewed the experts who are part of the key actors and the practitioner for the programme. In this context, this study aims to investigate the issue of refugee children's education in Turkey from the bottom with the case of the Conditional Cash Transfer for Education for Refugees project to the top with the social policy recommendations for the education of refugee children.