İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik azimleri ile öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the academic responsibilities and self organization skills of primary school 4th grade students
- Tez No: 697932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Azmin, insanı yaşamının her alanında başarıya götüren en temel etkenlerden biri olduğu düşünülebilir. Akademik azim ise azim kavramının eğitim sürecine yansımasını ifade eden ve öğrencilerin hedeflerine ulaşmasında etkisi oldukça ön planda olan bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Akademik konularda azimli olan bireylerin eğitim süreçlerini bulundukları şartları göz önünde bulundurarak kendilerine en uygun öğrenme stratejilerini belirleyebilen; yani öz düzenleme becerisi edinmiş bireyler oldukları söylenebilir. Uzun eğitim hayatlarının henüz ilk basamaklarından olan 4. Sınıf öğrencilerinin akademik azimlerini ve öz düzenleme becerilerini belirlemek, onların bu noktada kendilerini geliştirmelerini sağlayabilmek ve bu becerilerini hayatlarının geri kalanına entegre etmelerine zemin oluşturmak adına önemli olacaktır. Bu nedenle bu araştırma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik azimlerini ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Mersin ilinin merkez ilçelerine bağlı devlet ilkokullarında öğrenim görmekte olan 391 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada 10 maddelik 5'li likert tipi ''Akademik Azim Ölçeği'' ve 18 maddelik 3'lü likert tipi“Öz Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için gerekli analizler yapılmıştır. Demografik bilgiler için yüzde (%) ve f (frekans) analizi yapılırken; veri toplama araçlarından elde edilen parametreler için aritmetik ortalama (X), standart sapma (Ss.), maksimum (Maks.) ve minimum(Min.) değerler belirlenmiştir. Verilerin normallik dağılımlarını saptamak için Kolmogorov-Smirnov normallik testi ve basıklık-çarpıklık değerleri hesaplanmıştır. Parametrik testlerin varsayımlarının sağlanmasının ardından, değişkenler arası ilişki Pearson Korelasyon Testi kullanılarak belirlenirken; bağımsız guruplar arası farklılıklar bağımsız örneklem t-testi(Independent Samples T-Test) ve tek yönlü varyans analizi ile birlikte post hoc LSD ve Bonferroni testleri(One-Way-ANOVA – LSD ve Bonferroni Post Hoc Test) kullanılarak belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre; ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin akademik azimleri ve öz düzenleme becerilerinin yüksek olduğu, akademik azim ile öz düzenleme becerileri arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination may be considered as one of the main factors that lead a person to success in all areas of human life. Academic perseverance, on the other hand, is seen as a factor that expresses the reflection of the concept of determination in the education and has a significant effect on students' achievement of their goals. It can be said that academically determined individuals are able to decide the best learning strategies for themselves by considering the education process and conditions; they have also self-regulation skills. It will be important to specify the academic determination and self-regulation skills of 4th grade students, who are still in the first step of their long education life, in order to enable them to develop themselves at this point and integrate these skills into the rest of their lives. Therefore, this research was conducted to determine the relationship between the academic perseverance and self-regulation skills of primary school 4th grade students. The working group of the research is 391 fourth grade students who are studying at state primary schools in the central districts of Mersin province in the academic year of 2020-2021. In the study, a 10-item 5-point Likert-type“Academic Perseverance Scale”and an 18-item 3-Likert-type“Self-Regulation Scale”was used. While analysing f(frequency) and percentage (%) for demographic data; arithmetic average(X), standart deviation(ss), maximum (Max), minimum(min) values are decided for parameters obtained from data collection tools. In order to determine normality distribution, Kolmogorov-Smirnov test of normality and kurtosis-skewness values were calculated. After providing hyphothesis of parametric tests, the differences between independent-groups were determined by using Independent Sample t test, One-Way-ANOVA – LSD and Bonferroni Post Hoc Tests, while the relation between factors was specified by Pearson Correlation Test. According to results of this study, it is proved that the academic determination and self-regulation skills of primary school 4th grade students are high and there are significant relations between the academic determination and self-regulation skills.