Effects of perceived transformational leadership on organizational outcomes: The mediating role of leader's emotional intelligence and the moderating role of follower's personality
Çalışanların dönüşümcü liderlik algılarının, liderin duygusal zekasının aracılık rolü ve çalışanların kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü ile örgütsel sonuçlar (Performans, iş tatmini, işten ayrılma niyeti, örgütsel vatandaşlık davranışı) üzerindeki etkisi
- Tez No: 697945
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dönüşümcü liderlik teorisine göre, çalışan ve yönetici arasındaki ilişkinin kalitesi iş performansı, işten ayrılma niyeti, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı gibi pek çok bireysel ve örgütsel sonuçların yordayıcısıdır. Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik ile örgütsel sonuçlar arasındaki ilişkide; liderin duygusal zekasının aracılık etkisi ve çalışanın dışa dönüklük ve nevrotiklik derecesinin düzenleyici etkisini incelemektir. Örgütsel sonuçlar için test edilen değişkenler iş performansı, iş tatmini, isten ayrılma niyeti ve örgütsel vatandaşlık davranışı iken çalışanın kişilik değişkenleri olarak büyük beşler kişilik boyutlarından ikisi olan dışadönüklük ve nevrotiklik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, dönüşümcü liderliğin çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisi de bir araştırma sorusu olarak ele alınmıştır. Yüz on üç çalışan ve otuz üç yöneticiden elde edilen verilere dayanan sonuçlara göre, çalışanların dönüşümcü liderlik algısının iş tatmini, iş performansı, örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif ve işten ayrılma niyetini ise negatif yordadığı bulunmuştur. Öte yandan, liderin duygusal zekasının doğrudan ya da aracılık etkisi ile sonuç değişkenleri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmadığı gözlemlenmiştir. Çalışanın nevrotik kişilik özelliğinin dönüşümcü liderlik ve işten ayrılma niyeti arasında düzenleyici etkisi desteklenemezken, çalışanın dışa dönüklüğünün dönüşümcü liderlik ile çalışan performansı arasında düzenleyici etkisi olduğu görülmüştür. Söz konusu ilişki, dışadönüklük seviyeleri düşük çalışanlar için daha güçlüdür. Bu anlamda, çalışmaya konu olan örneklemde, dönüşümcü liderlerin ilham verici ve geliştirici özelliklerinin, çalışanlarının içe dönüklük seviyelerini dengeleyebildiğini, özgüven eksikliği, içe kapanıklık ve utangaçlık gibi eğilimlerine rağmen daha iyi performans sergilemelerine yol açtıklarını söyleyebiliriz. Sonuçlar tartışılmış ve çalışmanın katkı ve sınırlılıkları açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
Despite the vast amount of transformational leadership (TL) research, the role of followers' personality and leaders' emotional intelligence (EI) has not been well-examined in the transformational leadership literature. The point of the current study is to examine the relationship between perceived transformational leadership and several organizational outcomes (job performance, job satisfaction, turnover intent, organizational citizenship behavior). In this relationship, the leader's emotional intelligence served as a mediator, and the follower's personality (extraversion and neuroticism) was a moderator. We also investigated how transformational leadership perceptions of the followers affect creativity as a research question. Results based on data from 113 followers and 33 supervisors indicated that followers' perceptions of transformational leadership predicted job satisfaction (JS), job performance, organizational citizenship behavior (OCB) positively, and turnover intention (TI) negatively. On the other hand, neither the direct nor the mediating effect of the leader's emotional intelligence, which is rated by the leaders, on outcome variables was significant. Although the interaction effect of TL and followers' neuroticism on TI was observed, the direction of the interaction effect was positive. Moreover, our results showed that followers' extraversion moderated the relationship between transformational leadership and job performance in an unexpected way. The association was stronger for those low in extraversion. Therefore, transformational leaders' inspirational and developmental qualities can counterbalance follower introversion and guide them to perform better despite their lack of confidence and tendencies such as being shy and withdrawn. The results were discussed, and the strengths and limitations of the study were noted.