The role of Grammarly in enhancing the quality of writing skills by efl students at Duhok University
Duhok Üniversitesi EFL öğrencilerinin yazma becerisinin kalitesini artırmada Grammarly'in rolü
  1. Tez No: 697944
  2. Yazar: HISHYAR MAMO JIBROO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yazma, karmaşık iletişim mekanizması nedeniyle doğruluğa özen gösterilmesi gereken en zor becerilerden biridir. Irak bölgesinde teknolojinin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmedeki etkisi hakkında birkaç çalışma yapılmıştır. Bu nedenle bu çalışma, ikinci sınıf öğrencilerinin ikinci dil yazma becerisinde teknolojik araçları (Grammarly) kullanmadan önce ve kullandıktan sonra yaptıkları hataların türlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, Grammarly'yi kullanmadan önce 20 betimleyici yazılı deneme, Grammarly kullanıldıktan sonra 20 betimleyici yazılı deneme olmak üzere üç veri toplama kaynağının yanı sıra algılarını göstermek için 6 katılımcı ile yüz yüze görüşme yapılan nitel bir yöntem kullanılmıştır. yazma becerilerini geliştirmede Grammarly uygulamasını kullanmaya yöneliktir. Çalışmanın sonucu, Grammarly kullanılmadan yapılan hataların 706 hata olduğunu, yani ihmal (264), yazım (179), yanlış bilgi (137), toplama (118) ve yanlış sıralama (8) hatası olduğunu göstermiştir. Grammarly uygulamasını kullandıktan sonra yazılan kompozisyon, öğrencilerin atlama (178), imla (0), yanlış bilgi (87), toplama (27) ve yanlış sıralama (3) hatalarında büyük bir azalma olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Grammarly'nin ücretsiz sürümü, öğrencilerin yazım, eş anlamlılar, kelime hazinesi, makaleler, fikirleri birleştirme, hataların yeri ve sınırlı sayıda noktalama işareti gibi hatalarının azaltılmasına yardımcı oldu. Öğrencilerin çoğunluğu Grammarly'nin eğitim sürecinde kullanılmasının faydalı olduğunu, ancak bazı öğrenciler Grammarly'nin sadece seviyesi iyi veya orta seviyede olan öğrenciler tarafından kullanılabileceğini doğrulamıştır. İngiliz dili öğrencileri, yazım becerilerini geliştirmek için Grammarly aracılığıyla hatalarını düzeltmek için mevcut çalışmadan da faydalanacaklar.
Özet (Çeviri)
Writing is one of the most difficult skills that needs careful attention and accuracy due to its complex communication mechanism. A few number of studies have been conducted concerning the effect of technology on improving the writing skills of students in the Iraqi region. Therefore, this study aims to analyse the types of errors in second language writing skills made by second-grade students before and after using technological tools (Grammarly). This study uses a qualitative method employing three sources of data collection, namely 20 descriptive written essays before using Grammarly, 20 descriptive written essays after using Grammarly, as well as an individual face-to-face interview with 6 participants in order to show their perceptions towards using Grammarly application in improving their writing skills. The results of the study indicate that errors committed without using Grammarly are 706 errors, namely omission (264), spelling (179), misformation (137), addition (118), and misordering (8) errors. The analysis of the written essays after using Grammarly application shows a great reduction in the errors of students, including omission (178), spelling (0), misformation (87), addition (27), and misordering (3). Moreover, the free version of Grammarly has helped the students in reducing their errors in terms of spelling, synonyms, vocabulary, articles, connecting ideas, location of the errors, and a limited number of punctuation. The majority of the students affirm that Grammarly is useful to be used in the process of education, but others confirm that Grammarly can be used only by those students whose level is good or intermediate. The English language students will obtain a great benefit from the current study through correcting their errors by means of Grammarly to improve their writing skills.