Kadın cinsel istismarcılara yönelik tutumlar: Meslek, anneliğe, kadın cinselliğine ve cinsiyet rollerine ilişkin algının etkisi
The attitudes toward female sexual abusers: the effects of profession, beliefs in traditional motherhood, female sexuality, and traditional gender roles
  1. Tez No: 697947
  2. Yazar: SEDA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde istismar olgularıyla karşılaşabilecek uzmanların kadın cinsel istismarcılara yönelik inanışlarının tespit edilmesidir. Kadın cinsel istismarcılara yönelik görüşlerde meslek, anneliğe, babalığa ve kadın cinselliğine yönelik görüşleri ve geleneksel cinsiyet rollerine ilişkin düşüncelerin etkisi incelenmiştir. Araştırmaya mesleği itibariyle cinsel istismar vakalarıyla karşılaşabilecek psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist, sosyal çalışmacı, doktor, hemşire, adli tıp uzmanı, polis ve hukukçu olmak üzere 9 meslek grubundaki çalışanlar dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 296 kadın, 206 erkek olmak üzere toplamda 502 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 32.12 (S.S = 7.90) olup yaş aralığı 20-65'tir. Çalışma kapsamında Geleneksel Annelik ve Babalık Ölçeği, Cinsel Çifte Standartlar ile araştırmacılar tarafından hazırlanan Demografik Bilgiler Formu, Cinsel İstismar Vaka Örnekleri Formu, Kadın Cinselliğine Yönelik Mitler Formu ve Türkçe'ye adaptasyonu yapılan Kadın Cinsel İstismarcılara Yönelik Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 ve SPSS AMOS 20 programları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için Doğrulayıcı Faktör Analizi, ki-kare, Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon, Basit ve Çoklu Doğrusal Regresyon, Hiyerarşik Regresyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explored the attitudes toward female sexual abuse among professionals who are working with child abuse cases. The effects of the profession, attitudes toward traditional motherhood and fatherhood, female sexuality, and traditional gender roles on the attitudes toward female-perpetrated sexual abuse were also explored. Participants were psychological counselors, psychologists, psychiatrists, social workers, doctors, nurses, forensic medicine doctors, police officers, and legal workers, all of whom handle child sexual abuse cases in their workplace. The sample consisted of 502 professionals (269 women, 206 men) between the ages of 20 and 65 years (M = 32.12, S.D = 7.90). Demographical Information Form, Examples of Sexual Abuse Cases Form, the Turkish version of Attitudes regarding Women's Sexualized Behaviors toward Children Questionnaire, Traditional Motherhood and Fatherhood Scale, Myths about Women's Sexuality Form, and Sexual Double Standards Form were used to collect data. SPSS 25 and SPSS Amos 20 were used in data analyses. For statistical analyses, Confirmatory Factor Analysis, Chi-square test, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson Correlation coefficient, Simple and Multiple Linear Regressions, Hierarchical Regression Analysis were conducted.