Karaciğer nakil hastalarının ağrı inançları ile ağrı şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between pain beliefs and pain severity of liver transplant patients
- Tez No: 697949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUNİDA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Karaciğer Nakli Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırma karaciğer nakil hastalarının ağrı inançları ile ameliyat sonrası ağrı şiddeti arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde karaciğer nakli olan tüm hastalar, örneklemini ise bu hastalar arasından araştırmaya alınma kriterlerine uyan 118 hasta oluşturdu. Ocak 2020 – Haziran 2021 tarihleri arasında yürütülen araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Ağrı İnançları Ölçeği ve Sayısal Derecelendirme Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25 paket programı kullanıldı. Bulgular: Araştırma sonucunda hastaların ağrı şiddeti puan ortalamasının 2.91 ± 1.50, organik inanç puan ortalamasının 3.39 ± 0.85, psikolojik inanç puan ortalamasının 3.86 ± 1.28, ağrı inancı toplam puanı ortalamasının ise 7.25 ± 1.80 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in a descriptive relational manner to determine the relationship between pain beliefs and postoperative pain severity in liver transplant patients. Materials and Methods: The population of the study consisted of all patients who had liver transplantation in Turgut Özal Medical Center Liver Transplantation Institute, and the sample consisted of 118 patients who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. In this study, which was conducted between January 2020 and May 2021, the data were collected using the Personal Information Form, Numerical Rating Scale and Pain Beliefs Questionnaire. SPSS 25 software was used for the evaluation of the data. Results: As a result of the study, the average pain intensity of liver transplant patients was 2.91 ± 1.50, the average organic belief score was 3.39 ± 0.85, the average psychological belief score was 3.86 ± 1.28, and the total pain belief score was 7.25 ± 1.80.