Uluslararası ilişkilerde yumuşak güç ve Türkiye'de kamu diplomasisi politikaları
Soft power in international relations and public diplomacy policies in Turkey
- Tez No: 697953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yumuşak güç kavramı, küreselleşmenin de hız kazandığı 1990'ların başında ortaya çıktığı andan itibaren uluslararası ilişkiler alanında gündem belirleyen terimlerden biri haline gelmiştir. Terim, özellikle Joseph Nye ile birlikte daha tartışılır hale gelmiştir. Yumuşak güç, siyasi değerler ve dış politika gibi manevi kaynaklardan beslenmektedir. Bu nedenle birçok büyük aktörün ilgisini çekmiş ve çekmeye devam etmektedir. Bu çalışma, dünyadaki belli başlı ülkelerdeki gelişmelerle birlikte, Türkiye'nin yumuşak gücü ve kamu diplomasisi uygulamalarını incelemektedir. Jeopolitik konum ve coğrafya, askeri kapasite, ekonomik durum, değerler, siyaset, kültür ve tarih Türkiye'nin yumuşak güç kaynaklarının şekillenmesinde oldukça önemlidir. Bu tezin amacı, Türkiye'nin uluslararası alanda izlediği kamu diplomasisi politikalarını ortaya koyarak, yumuşak gücü kullanma politikaları açısından Türk dış politikasındaki dönüşümleri incelemektir. Araştırmada bir nitel araştırma yöntemi olarak literatür taraması kullanılmıştır. Bu kapsamda kamu diplomasisi çalışmaları ve nasıl ilerlediğinden yola çıkılarak, genel olarak TİKA, Yunus Emre Kültür Merkezi, TÜRKSOY gibi kamu diplomasisi kurumlarının çalışmaları değerlendirilmiştir. Özellikle 2000'li yıllarla birlikte görünür hale gelen bu yeni dış politika aktörleri, Türkiye'nin dünya siyasetinde geliştirmiş olduğu diyaloğa bir örnek olarak siyasi, ekonomik ve kültürel alanları kapsayacak şekilde, çok boyutlu bir perspektif ile ele alınmaktadır. Tezde, Türkiye'de kamu diplomasisi alanında yumuşak gücün önemi ortaya konulmakla birlikte, dünyadaki yumuşak güç uygulamalarından farklı olarak, Türkiye'nin dış siyaset arenasındaki bu faaliyetlerinin genel olarak, Türk kültürel değerleri ve gelenekleri doğrultusunda şekillenen kültürel etkileşim faaliyetleri ve insani yardım stratejileri şeklinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of soft power has become one of the agenda-setting terms in the field of international relations since it emerged in the early 1990s, when globalization gained momentum. The term has become more controversial, especially with Joseph Nye. Soft power is fed by spiritual resources such as political values and foreign policy. For this reason, it has attracted and continues to attract the attention of many great actors. This study examines Turkey's soft power and public diplomacy practices along with the developments in major countries in the world. Geopolitical location and geography, military capacity, economic situation, values, politics, culture and history are very important in shaping Turkey's soft power resources. The aim of this thesis is to examine the transformations in Turkish foreign policy in terms of soft power policies by revealing the public diplomacy policies that Turkey pursues in the international arena. In this study, literature review was used as a qualitative research method. In this context, based on public diplomacy studies and how it has progressed, the studies of public diplomacy institutions such as TIKA, Yunus Emre Cultural Center and TURKSOY have been evaluated. These new foreign policy actors, which have become visible especially with the 2000s, are discussed with a multidimensional perspective, covering political, economic and cultural fields, as an example of the dialogue Turkey has developed in world politics. In the thesis, the importance of soft power in the field of public diplomacy in Turkey is revealed, but unlike the soft power practices in the world, it has been seen that these activities of Turkey in the foreign policy arena are generally in the form of cultural interaction activities and humanitarian aid strategies shaped in line with Turkish cultural values and traditions. .