Kamu diplomasisinin oluşumu ve 2000 sonrası Türk kamu diplomasisi
Formation of public diplomacy and Turkish public diplomacy after 2000
  1. Tez No: 895067
  2. Yazar: MELİS LAYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte dünya genelinde iki büyük savaştan çıkmış olmanın yorgunluğu ve etkileriyle beraber uluslararası ilişkilerde birtakım gerginlikler baş göstermiştir. Bu gerginlikler Soğuk Savaş adı verilen döneme sebebiyet vermiş, bu dönem devletler için politik anlamda oldukça çetin geçmiştir. İki büyük savaş geçirmiş ve bu savaşların etkilerini henüz atlatamamış olan devletler, Soğuk Savaş döneminde ve Soğuk Savaş döneminin bitiminde uluslararası politikalarında askeri güçten farklı bir güç arayışına girmişlerdir. Bu arayışın sonucunda dış politikada artık askeri güç yerine bu dönemde kavramsallaştırılmış olan yumuşak güç kavramı uygulanmaya başlanmıştır. Yumuşak güç kavramının birçok tanımı yapılmıştır fakat genel hatları itibariyle yumuşak güç kavramı için“devletlerin herhangi bir askeri güç, zor, yaptırım kullanmadan diğer devletler ve diğer devletlerin vatandaşları nezdinde bir cazibe yaratmak, bir nevi gönülleri fethetmek”demek doğru olacaktır. Kısacası yumuşak güç, diğerlerini hem ülke hem vatandaş bazında etkileyebilme ve istenilenleri yaptırabilme yetisidir. Bu uygulamalara başta Amerika Birleşik Devletleri öncülük etse de zamanla küresel anlamda tüm devletlerin tercihi yumuşak güç, yani kamu diplomasisi uygulamalarından yana olmuştur. Türkiye, henüz kavramsallaştırılması yapılmadan önce Osmanlı Devleti zamanlarında bu uygulamalara kısmen başlamakla beraber Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren etkin bir kamu diplomasisi anlayışı benimsemiştir. Özellikle 2000'li yıllarda Türkiye Cumhuriyeti kamu diplomasisi anlayışı, dünya çapında geçerlilik arz eden uygulamalara imza atmış, başarılı ve etkin bir kamu diplomasisi anlayışı ile özellikle de Ortadoğu'da diplomatik güç sahibi olmuştur. Çalışma, amaç itibariyle kamu diplomasisinin kavramsal analizinin yapılması, kamu diplomasisinin tarihçesinin açıklanması, Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişten günümüze kadar geçirdiği dönemlerde sahip olduğu kamu diplomasisi anlayışının açıklanması ve 2000'li yıllarda uygulanan kamu diplomasisini kurum ve kuruluşlar ile desteklemek suretiyle izah etmek üzerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the end of the World War II, some tensions in international relations have arisen along with the fatigue and effects of having come out of two major wars around the world. These tensions led to the period called the Cold War, and this period was quite difficult for the states in a political sense. The states that have undergone two major wars and have not yet survived the effects of these wars have started to search for a different power from military power in their international policies during the Cold War period and at the end of the Cold War period. As a result of this search, the concept of soft power, which was conceptualized in this period, has started to be applied in foreign policy instead of military power. Many definitions of the concept of soft power have been made, but in general, for the concept of soft power, it would be correct to say“to create an attraction for states before other states and citizens of other states without using any military force, force, sanctions, to win some kind of hearts”. In short, soft power is the ability to influence others both on the basis of the country and the citizen and to do what is desired. Although the United States pioneered these practices at first, over time, the preference of all states globally has become in favor of soft power, that is, public diplomacy practices. Although Turkey partially started these practices during the Ottoman Empire before they were conceptualized, it has adopted an effective public diplomacy approach since the establishment of the Republic of Turkey. Especially in the 2000s, the Republic of Turkey's public diplomacy approach has signed practices that are valid worldwide, and with a successful and effective public diplomacy approach, it has become a diplomatic power, especially in the Middle East. The purpose of the study is to make a conceptual analysis of public diplomacy, explain the history of public diplomacy, explain the understanding of public diplomacy that the Republic of Turkey has in the periods from the past to the present, and explain the public diplomacy applied in the 2000s by supporting institutions and organizations.