Pandemi sürecinde kara antrenmanlarına çevrimiçi olarak devam eden yüzücülerin sürekli optimal performans duygu durumlarının değerlendirilmesi
Consideration of dispositional flow scale of swimmers continuing their dryland training online during the pandemic process
- Tez No: 697987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GAZANFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Covid-19 virüsü sebebiyle havuzların kapanmasıyla antrenmanlarına çevrimiçi kara antrenmanı yaparak devam eden 11-16 yaş grubu sporcuların faaliyetleri sırasında sürekli optimal performans duygu durumlarını farklı değişkenler ile karşılaştırmak bu araştırmanın amacını belirlemektedir. Yöntem: Araştırmaya Kocaeli ilinde 2019-2020 sezonları içerisinde lisanslı olarak yüzme sporu yapan 106 sporcu katılmıştır. Verilerin toplanması; sporculara Demografik Özellikler formu ve Jackson ve diğ. (2002) tarafından geliştirilen Sürekli Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği (SOPDDÖ) anketi pandemi nedeni ile Google Formlar üzerinden online olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilen SPSS 22.0 paket programında 2 bağımsız grup karşılaştırılmalarında Independent Sample T testi, 3 veya daha fazla grup karşılaştırılmaların One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to examine the Dispositional Flow Scale of the athletes in the 11-16 age group, who continue their training by doing online dryland training after the pools are closed due to the Covid-19 virus, by comparing them with different variables. Method: 106 swimmers who were licensed in Kocaeli province in the 2019-2020 season participated in the research. Data collection; Demographic Characteristics form prepared for athletes and Jackson et al. (2002) Dispositional Flow Scale survey was applied online via Google Forms due to the pandemic. In the obtained SPSS 22.0 package program, the Independent Sample T test was used for comparisons of 2 independent groups, and the One Way Anova test for comparisons of 3 or more groups.