Atmosferik soğuk plazma ile titanyum dental implant malzemelerinde elde edilen yüzey özelliklerinin stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the stability of surface properties obtained in titanium dental implant materials by cold atmospheric plasma
  1. Tez No: 697999
  2. Yazar: GENCAY YASAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÜRŞAT ERCAN, DOÇ. DR. OZAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diş implantlarının sayısı giderek artmakta ve peri-implantitis diş hekimliğinde yaygın bir sorun haline gelmektedir. Başarılı implant tedavisi, hızlı, güvenli ve öngörülebilir osseointegrasyona dayanır. Kemik-implant etkileşimini geliştirmek için çeşitli yüzey modifikasyonları yapılmıştır. ASP(Atmosferik Soğuk Plazma) maddenin dördüncü hali olup iyonize bir gazdır. ASP atmosferik basınçta, oda sıcaklığında yüksek manyetik alan uygulanması sonucu elde edilebilir. ASP' nın tıpta birçok uygulaması mevcuttur ve bunlardan biriside dental implantlardır. ASP muamelesinin implantlarda gerek yüzey pürüzlülüğünü gerekse yüzey hidrofilitesini arttırarak hücre yapışmasını ve proliferasyonunu arttırdığı yani osseointegrasyon süresini kısalttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda diş hekimliğinde implant ve implantasyon bölgesinde de sterilazyonu sağlamaktadır. Bu çalışmada ASP muamelesi sonrası titanyum implant malzemelerindeki yüzey özelliklerinin farklı saklama koşullarına da bağlı kalarak ne kadar süre ile muhafaza edildiği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda ASP muamelesi sonrası salin, oda koşulları ve inert ortamda; 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve 2 yıl süre ile muhafaza edilen titanyum disklerde çeşitli yüzey karakterizasyon ve hücresel çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ASP muamelesinin yüzey pürüzlülüğününde herhangi bir değişiklik yapmazken hidrofiliteyi arttırarak serum fiztolojik(salin) içerisinde 2 yıl boyunca saklanan titanyum disklerdeki hücre canlılığının hala devam ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of dental implants is increasing and peri-implantitis is becoming a common problem in dentistry. Successful implant treatment relies on fast, safe and predictable osseointegration. Various surface modifications such as etching, hydroxyapatite coating, sandblasting, sol-gel, plasma spray have been made to improve the bone-implant interaction. CAP (Cold Atmospheric Plasma) is the fourth state of matter and is an ionized gas. CAP can be obtained at atmospheric pressure, at room temperature, by applying a high magnetic field. ASP has many applications in medicine and one of them is dental implants. It has been observed that ASP treatment increases cell adhesion and proliferation by increasing the surface roughness and surface hydrophilicity of the implants, that is, it has been shorted the osseointegration time. It also provides sterilization in the implant and implantation area in dentistry. In this study, it was evaluated how long the surface properties of titanium implant materials are preserved after ASP treatment, depending on different storage conditions. In this context, various surface characterization and cellular studies were carried out on titanium discs kept for certain periods of time under certain storage conditions after ASP treatment. According to the results obtained, it was observed that while the ASP treatment did not make any changes in the surface roughness, it increased the hydrophilicity and kept the cell viability in the titanium discs stored for 2 years in serum physiological (saline).