The economics of unemployment in India: Okun's Law revisited
Hindistan'da işsizliğin ekonomisi: Okun Kanunu yeniden incelemesi
- Tez No: 697998
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Okun yasası kapsamında Hindistan'da işsizlik ve gayri safi yurtiçi hasıla arasındaki ilişkiyi tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu tez GSYİH'nin genç işsizliği üzerindeki etkisini incelemekte ve Hindistan'da istihdamsız büyümenin var olup olmadığını araştırmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışmada 1991-2019 döneminde Hindistan'da bağımlı değişken (genç işsizlik oranı) ile bağımsız değişken (reel GSYİH ABD doları) arasında spesifik bir ilişkinin olup olmadığını test etmek için Vektör Hata Düzeltme (VEC) modelinden faydalanılmıştır. Ayrıca, VEC modeli tahmin edilmeden önce genç işsizlik oranı ile GSYİH arasındaki uzun dönemli ilişkinin tespiti için ADF ve Perron (1989) birim kök testleri, gecikme uzunluğu seçimi ve eşbütünleşme testleri yapılmıştır. Elde edilen ampirik sonuçlar, Hindistan'da işsizlik ve GSYİH arasında pozitif bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Modeldeki Okun katsayısı = 2,76 olarak tahmin edilmiştir. Elde edilen bu bulgular, Hindistan'da uzun dönemli istihdamsız bir büyümenin var olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Wald testi sonuçları, Hindistan'da genç işsizlik oranı ile GSYİH arasında kısa dönemli nedenselliğin varlığını doğrulamaktadır. Burada nedenselliğin GSYİH'den genç işsizlik oranına doğru olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu tez Hindistan'da Okun yasasının varlığını reddetmektedir. Bunun yerine, Hindistan'da 1991 ekonomik reformlarından sonra istihdamsız bir büyümenin var olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict the nature of the relationship between unemployment and gross domestic product in India in the light of Okun's law. Moreover, this thesis analyses and examines the impact of GDP on youth unemployment and checks the presence of jobless growth in India. Furthermore, to check if there exists a certain relationship between the dependent variable (youth unemployment rate) and independent variable (real GDP US$) in India, the Vector Error Correction model is adopted for the time series data of 1991-2019. Additionally, the ADF and Perron (1989) unit root test, lag selection, and cointegration tests of long run relationship between the youth unemployment rate and GDP are done before estimating the VEC model. The results show that the unemployment and GDP in India are positively related with Okun's coefficient = 2.76 resulting in the conclusion of the presence of long run jobless growth in India. Also, the Wald Test confirms the presence of short run causality between the youth unemployment rate and GDP in India. Wherein, the causality is running from GDP to youth unemployment rate. Conclusively, this thesis negates the presence of Okun's law in India and instead confirms the presence of jobless growth in India post economic reforms of 1991.